"Ykkösasema innostaa keskustalaisia äänestämään ennakkoon"
Ennakkoäänestys on sujunut vilkkaasti, mutta tutkijan mielestä se ei kerro vielä kaikkea.
Ennakkoäänestys päättyy tiistaina ja varsinainen vaalipäivä on ensi sunnuntai. Kuva: Markku VuorikariTutkija Sami Borg ei vielä paukuttelisi henkseleitä sen vuoksi, että äänestysprosentti olisi nousemassa neljän vuoden takaisesta 70,5 prosentista. Ennakkoäänestäminen on ollut hiukan viime vaaleja vilkkaampaa, mutta se ei hänen mielestään takaa mitään.
"Keskusta on kannatusmittauksissa selvänä ykkösenä, ja se on innostanut ihmisiä ennakkoon vaaliuurnille erityisesti keskustan kannatusalueilla. Pitää muistaa, että neljä vuotta sitten osa keskustalaisista jäi kotiin. Se on myös luonteva selitys sille, että erityisesti niillä alueilla on nähtävissä pientä nousua nyt."
Borgin mukaan vuodesta 1991 lähtien ennakkoäänten osuus kaikista annetuista äänistä on ollut noin 40–45 prosenttia.
Tutkija arvioi, että puolueiden väliset erot ovat nousseet julkiseen keskusteluun näissä vaaleissa paremmin kuin aikaisemmin. Hän uskookin, että oikeat asiakysymykset riittävät tällä kertaa herättämään ihmisten kiinnostuksen äänestää. Esimerkiksi Pohjoismaiden puolustusministerien Venäjä-kirjeellä hän ei usko juuri merkitystä olevan.
"Keskustelunaiheet ovat olleet aika pieniä verrattuna siihen, mitä aikaisemmissa eduskuntavaaleissa on ollut. Uskon ja toivonkin, että tällä kertaa itse asiat vetävät."
"Epävarmojen osuutta ylikorostettu"
Tutkijan mielestä epävarmojen äänestäjien määrää on ylikorostettu julkisuudessa.
"Aikaisemmissakin vaaleissa heitä on ollut aika paljon. On niitä, jotka tietävät, ketä äänestävät mutta eivät kerro, ja niitä, jotka eivät ole vielä päättäneet, ja myös jonkin verran niitä, jotka aprikoivat, lähtevätkö lainkaan äänestämään."
Tällä kertaa on myös poikkeuksellisen paljon hallitukseen tyytymättömiä kansalaisia jopa päähallituspuolueiden ydinkannattajien joukossa.
"Siellä harkitaan aiempaa enemmän, että mitä tehdään näissä vaaleissa, vaihdetaanko puoluetta, vai annetaanko se huonoin ääni demokratialle eli jätetään protestiksi äänestämättä. Myös se vaikuttaa, että vuonna 2011 oli niin suuret muutosvaalit, puolueesta toiseen liikkuneita äänestäjiä oli paljon, ja nyt saa nähdä, liikkuvatko he takaisin vai mihin suuntaan."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
