Huijauksia Melan nimissä –älä avaa tällaista viestiä tai linkkiä
Runsaat 1200 kalasteluviestiä on lähtenyt tamperelaisen työterveysyhtiön sähköpostista.
Melan suojattua sähköpostia muistuttavilla viesteillä on yritetty kalastella tietoja. Kuva: Kuvakaappaus huijausviestistäTamperelaisen Tullinkulman Työterveys Oy:n eli Pirten sähköpostista on lähtenyt yhtiön asiakkaille Melan suojattua sähköpostia muistuttava sähköposti. Mela on maatalousyrittäjien ja apurahansaajien eläkelaitos.
Mela tiedottaa, että kyseessä on tietojenkalasteluyritys ja kyseistä sähköpostia tai varsinkaan sen sisältämiä linkkejä ei pidä avata.
Melan mukaan sen lähettämissä viesteissä lähettäjän sähköpostiosoite päättyy aina @mela.fi.
”Voit siis huoletta avata sellaiset suojatulla sähköpostilla tulleet viestit ja niiden linkit, joiden lähettäjäosoitteena on @mela.fi. Jos viestin lähettäjäosoite on jokin muu kuin @mela.fi, älä avaa viestiä tai sen sisältämiä linkkejä”, todetaan Melan tiedotteessa.
Melasta lähetetyn suojatun sähköpostin tunnistaa myös viestissä olevan Avaa viesti -linkin osoitteesta. Näiden viestien linkit avautuvat aina securemail.mela.fi -osoitteeseen. Sähköpostiviestissä olevan linkin osoitteen voi tarkistaa viemällä hiiren linkin päälle tai mobiililaitteissa painamalla linkkiä pitkään pohjassa.
Pirte on Tullinkulman Työterveys Oy:n markkinointinimi. Yhtiö tiedottaa, että sähköpostiosoitteesta nina.hirvasoja@pirte.fi on lähtenyt osalle sen asiakkaista viesti, jota ei pidä avata. Varsinkaan sen sisältämiä linkkejä ei tule avata.
Pirten toimitusjohtaja Tiina Surakka toteaa, että lähteneiden viestien tarkkaa määrää on vaikea arvioida, mutta selvityksen mukaan määrä on runsaat 1200 viestiä. Yhtiön tarkoituksena on lähestyä kaikkia sen asiakkaita ja tiedottaa tapahtuneesta. Pirte on tehnyt asiasta ilmoituksen kyberturvallisuuskeskukseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





