KonekauppiaattoiveikkainaJyväskylänKoneagriaan
JYVÄSKYLÄ (MT)
”Kaupankäynti on piristynyt 2–3 viikon aikana”, Agco Suomen myyntijohtaja Pertti Laaksonen kertoo.
Traktoreiden ja puimureiden kysyntä on ollut tänä syksynä vilkkaampaa kuin syksyllä 2012.
Ensimmäistä kertaa viljelijöille esiteltävä Sampo Rosenlew Comia C 12 -leikkuupuimuri on Laaksosen mielestä osaston kiinnostavin uutuus. Laaksonen luonnehtii Koneagriaa vuoden päänäyttelyksi.
Tohmajärveläinen Sampo Rauma oli pystyttämässä Tokki Oy:n osastoa vaimonsa ja tyttärensä kanssa. Tänä vuonna perheyritys keskittyy vasikoiden ja hevosten hoitoon liittyvien tarvikkeiden esittelyyn.
Tavarat Rauma laittoi Itellan kuljetettavaksi maanantai-iltana Tohmajärveltä, tiistaina ne olivat Jyväskylässä.
”Jos kauppoja ei synny heti, niin vuoden sisällä ainakin”, Jari Mustamäki Saarijärven Konetuonti Oy:stä arveli.
Hänenkin mielestään parempaan päin ollaan menossa.
Keski-Suomeen menee työleveydeltään 12–14 metrin koneita, Etelä-Suomeen ja Pohjanmaalle isompia. Yrityksen osastolla on muun muassa lietevaunuja, kuivalannan levittimiä, kesantomurskaimia ja nurmikoneita.
Pel-Tuote Oy:n osastolle on tulossa paljon asiakkaita, myyjä Timo Kauppinen kertoo. Tarjouksia on auki, viimeiset tinkimiset tehdään näyttelyssä.
Pel-Tuotteen 16,5 kuution lietevaunua Kauppinen luonnehtii osaston lippulaivaksi. Neljästä kivenkeruukoneesta yksi ja lietevaunu ovat jo myytyjä, asiakkaiden koneita.
Kauppinen on Koneagriassa esittelijänä ensimmäistä kertaa. Hänen mielestään on hyvä, että kaikki merkittävät näytteilleasettajat ovat mukana.
Myös Palax Oy:n myyntipäällikkö Timo Talvitie uskoo konekauppoja syntyvän. Klapikoneiden kysyntä vilkastuu, kun takkaan pitäisi saada puita. Varsinainen sesonki on keväällä.
Yhtiö on valmistanut klapikoneita yli 30 vuotta. Alihankkijat mukaanlukien yritys työllistää noin sata ihmistä.
Pro Agrian pisteissä tehdään parisataa talkoopäivää, Mirja Pummila Pro Agria Keski-Suomesta laskee.
Talkoolaisia on ravintoloissa, ovilla ja järjestyksenvalvojina.
Näyttelyvieraille on varattu grilleihin 80 000 makkaraa. Maakunnan vesien muikkua on luvattu niin paljon kuin paistamaan ennättää.
Näyttelysihteeri Eeva-Liisa Kivimäki on postittanut yli 20 000 asiakaskorttia. Määrä on tuhansia suurempi kuin viime vuonna.
”K-Maatalous tuo paljon ryhmiä”, Kivimäki kertoo.
Näyttelyn järjestävät FKS-Tapahtumat Oy sekä Pro Agria Keski-Suomi ja Pro Agria Länsi-Suomi.
REIJO VESTERINEN
Näyttely on avoinna keskiviikosta 9.10 lauantaihin 12.10.
Messuportit avataan kello 9.
Lauantaina portit suljetaan kello 16, muina päivinä kello 17.
Lisätietoja näyttelystä saa
nettisivulta www.koneagria.fi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
