Tuottajahinnat ja tuotantokustannukset laskivat
Maatalouden tuotantovälineet halpenivat ja tuottajahinnat laskivat tammi–maaliskuussa edelliseen vuoteen verrattuna. Erityisesti peruna ja vilja vetivät tuottajahintoja alaspäin.Tilastokeskuksen mukaan maatalouden tuotantovälineiden ostohinnat halpenivat 2,6 prosenttia ensimmäisellä vuosineljänneksellä viime vuoteen verrattuna. Niin ikään tuottajahinnat laskivat ollen yhdeksän prosenttia edellisvuotta vähemmän.
Tuotantoon käytettävien tarvikkeiden ja palvelujen hinnat halpenivat vuoden aikana noin neljä prosenttia. Sen sijaan investointeihin tarvittavat tavarat ja palvelut kallistuivat noin prosentin.
Eläinten rehut halpenivat vuodessa 11 prosenttia. Lannoitteiden ja maanparannusaineiden hinnat laskivat vajaat 6 prosenttia. Energia ja voiteluaineet halpenivat 4,5 prosenttia, ilmenee Tilastokeskuksen tiedoista.
Maatalouden tuottajahinnat laskivat ilman turkistuotantoa lähes kahdeksan prosenttia. Kasvituotteiden hinnat halpenivat vuodessa 18 prosenttia. Eläinten ja eläintuotteiden hinnoissa pudotusta oli runsaat kolme prosenttia.
Etenkin viljat ja peruna vetivät kasvituotteiden hintoja alas. Eläintuotteista sianliha ja turkistuotteet halpenivat. Sen sijaan maito kallistui.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

