Sipilä Ylellä: Huomenna selviää, pysyykö hallitus kasassa
Mikäli hallituspohja vaihtuu, on edessä uudet neuvottelut myös soteuudistuksesta.
Pääministeri Juha Sipilä huomautti, että ministerien nimittäminen ei ole pelkästään perussuomalaisten sisäinen asia, vaan ministerien pitää nauttia myös hallituskumppanien luottamusta. Kuva: LEHTIKUVA / VILLE MÄNNIKKÖPääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan huomenna selviää, pysyykö hallitus kasassa. Hän kertoi Ylen pääministerin haastattelutunnilla tyhjentäneensä kalenterinsa kolmeksi päiväksi, jotta asiat voidaan käydä kunnolla läpi.
Sipilä tapaa huomenna aamulla muiden hallituspuolueiden puheenjohtajat. Kokous alkaa kello 10, ja sitä ennen perussuomalaiset pitää oman kokouksensa.
Pääministerin mukaan perussuomalaisten puoluekokouksessa tapahtui historiallinen muutos, kun puheenjohtajan lisäksi vaihtui koko puolueen johto.
"Kun hallituspuolueen puheenjohtaja vaihtuu, käydään keskustelu lähinnä siitä, miten se vaikuttaa hallitusohjelmaan."
Perussuomalaisten uudelta puheenjohtajalta Jussi Halla-aholta kysyttiin Jyväskylässä, kaatuuko hallitus, kun trio huomenna kokoustaa.
"Tämän kun tietäisin, niin ei tarvitsisi pitää koko kokousta", Halla-aho vastasi.
Sipilä sanoo muutaman oppositiojohtajan jo soittaneen hänelle. Mahdollisista uusista hallituskuvioista ei ole käyty virallisia keskusteluita. Jos keskusteluihin päädytään, on niiden aika vasta sen jälkeen, kun hallituspuolueet ovat käyneet asiat läpi.
"Mikäli hallituspohja muuttuisi, se vaikuttaa myös sote- ja maakuntauudistukseen", Sipilä kertoi.
Sipilä toisti Ylen haastattelussa näkemyksensä, että myös EU- ja maahanmuuttoasioissa pitää pysyä hallitusohjelmassa. Halla-aho on sanonut, että perussuomalaisten pitäisi terävöittää näkemyksiään EU-kysymyksissä. Halla-aho tunnetaan maahanmuuton tiukkana vastustajana.
"EU-asioista ei voi olla hallituksessa montaa linjaa. Hallitusohjelmassa sanotaan, että Suomi on osa länttä ja edistää euroalueen vakautta. Kysymykset EU-erosta tai euroerosta eivät tule tällä hallituskaudella kysymykseenkään", Sipilä sanoi Ylellä.
Hallitusohjelma sitoo hallitusta myös maahanmuuttokysymyksissä, Sipilä sanoo. Halla-aho on vaatinut maahanmuuttopolitiikkaan täyskäännöstä. Sipilä sanoo suoraan, että se ei käy. Maahanmuuttolinja saattaa silti kiristyä. Hallitusohjelmassa tehtiin 80-kohtainen maahanmuutto-ohjelma, jonka kaikkia kohtia ei vielä ole toteutettu.
Myllerrys perussuomalaisten johdossa vaikuttaa todennäköisesti myös hallituksen kokoonpanoon. Halla-aho toivoo, että edeltäjänsä Timo Soini luopuisi ulkoministerisalkustaan.
"Uusien ministerien nimittäminen hallitukseen ei ole pelkästään perussuomalaisten sisäinen asia. Myöskin ministerinimien täytyy nauttia muiden ryhmien luottamusta. Ministeriniminä ei voi olla ihan ketä tahansa."
Sipilä ei usko, että perussuomalaisilla olisi ehdotuksia uusista ministereistä vielä huomenna, kun hallituspuolueiden puheenjohtajat tapaavat.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
