Afrikkalaista sika-ruttoa 160 kilometrinpäässä itärajasta
Karjalan tasavallan Sekeen alueella (Segeža) on todettu kahdella tilalla afrikkalaista sikaruttoa. Eviran tiedotteen mukaan paikkakunta sijaitsee noin 160 kilometriä Nurmeksesta itään.
Kaupunkiin julistettiin sunnuntaina poikkeustila ja poliisit vartioivat Segežaan johtavia tietä. Ulkopuolisten pääsyä on toistaiseksi rajoitettu.
Maanantaiaamuun mennessä kahdeksan afrikkalaiseen sikaruttoon sairastunutta eläintä oli lopetettu ja niiden ruhot poltettu taudin leviämisen estämiseksi. Lisäksi eläinlääkintäviranomaiset ovat polttaneet rakennukset, joissa sairastuneita sikoja pidettiin.
Karjalan maatalousministeri Grigori Manuilov on ilmoittanut, että kaikki alueen 250 sikaa on lisätartuntojen estämiseksi tapettava. Sioista 200 omistaa yksi yrittäjä ja loput ovat pienemmillä maatiloilla.
Manuilov lupasi Karjalan hallituksen maksavan korvauksia sikojen omistajille.
Eviran mukaan sikarutto alkoi levitä vuonna 2007 Georgiassa, mistä se on levinnyt eri puolille Venäjää.
Ensimmäinen tapaus Suomen lähistöllä todettiin 2009. Viime vuonna tautia todettiin Leningradin läänissä, Pietarin lähellä sekä Murmanskin ja Arkangelin alueilla. Suomessa tautia ei ole koskaan todettu.
Afrikkalainen sikarutto on viruksen aiheuttama, lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä, vakava eläintauti. Sitä esiintyy sioilla ja villisioilla. Tauti aiheuttaa kotisioissa yleensä korkean kuumeen, verenpurkaumia, hengitysvaikeuksia, suolisto-oireita ja korkean kuolleisuuden. Ihmiseen se ei tartu.
Tautia sikalassa epäilevien ja luonnosta kuolleen villiasian löytäneiden tulee ottaa heti yhteys kunnaneläinlääkäriin.
Tauti voi levitä eläimestä toiseen sekä ihmisten, autojen tai huonosti kypsytetyn lihan mukana. Ruokajätteen syöttö sioille on kielletty. Alueilta, joilla esiintyy afrikkalaista sikaruttoa, ei saa tuoda sikoja, sianlihaa eikä niistä valmistettuja elintarvikkeita.
TERHI TORIKKA
HARRI EKHOLM
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
