KKO tuomitsi Kittilän kuntapäättäjiä virkarikoksesta – aiemmissa oikeusasteissa syytteet hylättiin
KKO katsoi, että kunnanhallituksen päätösten ensisijaisena vaikuttimena oli tarkoitus hyödyttää entistä toimitusjohtajaa.Korkein oikeus (KKO) on tuominnut Kittilän kuntapäättäjiä virka-aseman väärinkäyttämisestä tapahtumista, joista Kittilän monipolvinen ja useaan kertaan tuomioistuimissa käsitelty kuntakriisi sai alkunsa.
Kittilän silloinen kunnanjohtaja Anna Mäkelä teki vuoden 2013 lopulla tutkintapyynnön hissiyhtiö Levi Ski Resortin toimitusjohtajasta, koska tämä oli vuotanut tarjouskilpailussa luottamuksellista tarjoustietoa. Kuntapäättäjät peruivat tutkintapyynnön ja antoivat hissiyhtiölle omistajaohjausta.
KKO katsoi, että kunnanhallituksen päätösten ensisijaisena vaikuttimena oli tarkoitus hyödyttää entistä toimitusjohtajaa. Kunnanhallituksen silloinen puheenjohtaja tuomittiin ehdolliseen vankeuteen. Teon aikaisia jäseniä ja varajäseniä tuomittiin sakkoon.
Lapin käräjäoikeus ja Rovaniemen hovioikeus olivat aiemmin hylänneet syytteet.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




