Paperin kysyntä laski jyrkästi
Painopaperien kysyntä sanoma- ja aikakauslehtiin sekä luetteloihin putosi Euroopassa syyskuussa 13 prosentilla verrattuna syyskuuhun 2011. Meno oli surkeaa myös Pohjois-Amerikassa, Foexin tuore katsaus kertoo.
Paperin teon tuloksetkin olivat harmaita heinä-syyskuussa eikä parempaa ole näkyvissä, kun Euroopan talous pyörii vajain kierroksin.
Isot uutiset lomautuksista eivät täytä aukkoja, joita syntyy lehtien sivulle mainonnan vähenemisen myötä.
Sähköisen median kilpailukyky mainoksista terävöityy kaiken aikaa. Uutiset lehden kustantajien lomautuksista ja irtisanomisista eivät helpota suunniteltujen paperin hinnan korotusten läpimenoa.
Suuri sanomalehtipaperin tuottaja Norske Skog ilmoitti osavuotiskatsauksensa yhteydessä nostavansa sanomalehtipaperin hintaa 25–30 euroa tonnilta eli 5–10 prosenttia tammikuussa.
Euroopan työttömyys on pahentunut peräti 11,9 prosenttiin, mikä ylittää selvästi vuoden 2009 taantuman tason. ”Pahaksi onneksi pahin on yhä edessä”, Foex analysoi tiistaina.
Talouden luottamusindikaattorit ovat laskussa. Vientitilaukset vähenevät ja monilla tahoilla pienennetään nyt varastoja uuden oston sijasta.
Euroopan alueen bruttokansantuotteen arvioidaan vuonna 2012 supistuvan 0,5 prosentilla.
Hyvät uutiset tulevat Pohjois-Amerikasta, missä työttömyys on hellittänyt ja rakentaminen kasvaa niin, että sahatkin ovat pitkästä aikaa tyytyväisiä.
Japanin talous kärsii Kiinan kanssa käydyistä saarikähinöistä ja ensi vuoden kasvunäkymät ovat heikohkot. Kiinan hallitus ahertaa kovasti kääntääkseen alaliukuun taipuneen talouden nousuun.
Talouden taantuminen alkaa tuntua myös pakkausmateriaalien tuottajien liiketoiminnassa.
Havusellun hintaan oli suunniteltu 30 dollarin korotuksia marraskuun alusta lukien ja Foexin mukaan kuun alkupäivinä oli merkkejä sen läpimenosta.
Sellun varastot olivat syyskuussa monilla tahoilla jopa selvästi alemmat kuin vuoden 2011 syyskuussa. Se puoltaisi mahdollisia hinnan korotuksia, mutta paperin kysynnän nihkeys vääntää sellun markkinaa eri suuntaan.
Syystalven kehnot säät, esimerkiksi Sandy-myrsky seurauksineen, voivat sotkea sellutehtaiden puuhuoltoa, mutta perusasetelma ei muutu. Paperin tuotantokapasiteetti vähenee lähemmäksi markkinoiden supistuvia tarpeita.
JUHA AALTOILA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
