VR:n matkustajamäärät romahtivat – yhtiö aloittaa yt-neuvottelut koko henkilöstön lomauttamiseksi
VR:n mukaan sen matkustajamäärät ovat romahtaneet viime päivinä jopa 60 prosenttia koronaviruksen takia.VR supistaa kauko- ja lähiliikennettään romahtaneiden matkustajamääriensä takia. Tilanteen vuoksi VR aloittaa yt-neuvottelut koko henkilöstön lomauttamiseksi.
VR:n mukaan sen matkustajamäärät ovat romahtaneet viime päivinä jopa 60 prosenttia koronaviruksen takia. VR suunnittelee supistavansa junaliikennettä ennakoivasti huhtikuun puolivälistä alkaen. Yhtiö kertoo varautuvansa haittoihin myös tavaraliikenteessä.
VR:n mukaan ennakoivan supistamisen tavoitteena on ajaa tärkeimmät kauko- ja lähiliikenteen junayhteydet ja varmistaa palvelu koko maassa. Supistettu liikenne ei koske HSL-liikennettä.
"Käynnistämme nyt supistamisen suunnittelun. Nythän meillä on sekä veturinkuljettajien vuoronvaihto- ja ylityökielto että koronatilanne, joten saa nähdä, tuleeko peruutuksia. Periaatteessa ajamme siihen asti normaalilla liikenteellä, mutta sopeudumme tilanteeseen ja mennään supistetulla mallilla", viestintäjohtaja Tatu Tuominen VR:ltä kommentoi STT:lle.
Lomautukset suunnitellaan toteutettaviksi vaiheittain tänä vuonna. Henkilökohtaiset lomautukset kestäisivät korkeintaan 90 vuorokautta.
Suomen ja Venäjän välillä liikennöivien Allegro- ja Tolstoi-junien liikennöinti keskeytetään toistaiseksi Suomen ja Venäjän linjaamien koronavirusta hillitsevien toimenpiteiden vuoksi. Asiasta kertoo VR.
Venäjän linjauksen mukaan ulkomaan kansalaiset eivät enää pääse Venäjälle. Rajat sulkeutuvat tänään kello 23 Suomen aikaa ja pysyvät kiinni aina 1. toukokuuta saakka.
VR:n mukaan Allegro- ja Tolstoi-junien toistaiseksi viimeiset vuorot kuitenkin liikennöidään niin, että suomalaiset ja venäläiset matkustajat voivat palata kotimaihinsa.
Helsingin ja Pietarin välillä liikennöivät Allegro-junat kulkevat normaalisti huomiseen asti, jolloin viimeinen vuoro Helsingistä Pietariin lähtee kello 19.00 ja Pietarista Helsinkiin kello 20.30.
Helsingin ja Moskovan välillä kerran päivässä liikennöivän Tolstoi-junan viimeinen lähtö Helsingistä on huomenna kello 17.44.
Peruttuihin Allegro- ja Tolstoi-juniin lipun ostaneille korvataan koko lipun hinta. Korvausta voi hakea VR:n verkkosivuilta löytyvän peruutuslomakkeen kautta.
VR:n asiakaspalvelu on tällä hetkellä hyvin ruuhkautunut, joten palautusten käsittely kestää tavallista kauemmin.
VR:n mukaan muutokset eivät vaikuta tavaraliikenteeseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

