Organisaatiota myllerretäänmaa- ja metsätalousministeriössä
Ensi vuoden alussa tehtävä organisaatiouudistus ei vähennä vilskettä maa- ja metsätalousministeriön käytävillä, sillä henkilökunnan määrä säilyyentisellään. Kalle Särkkä Kuva: Viestilehtien arkistoMaa- ja metsätalousministeriössä suunnitellaan mittavaa organisaatiouudistusta. Osastojen määrä vähenee viidestä kolmeen. Uudet osastot ovat ruoka-, luonnonvara- ja hallinto-osasto.
Ministeriön kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio vahvistaa, että muutoksien valmistelu on pitkällä.
”Muutos on iso, mutta ei kovinkaan yllättävä”, Husu-Kallio sanoo.
Tarkoituksena on muuttaa organisaatio vastaamaan keväällä julkistettua ministeriön strategiaa. Sen mukaan kaikki ruokaketjuun liittyvät toiminnot ajatellaan yhtenä kokonaisuutena ja luonnonvara-asiat toisena.
Niinpä vanhan organisaation maatalous- ja elintarvikeosastot yhdistetään uudeksi ruokaosastoksi. Kala- ja riistaosasto sekä metsäosasto muodostavat uuden luonnonvaraosaston.
MTK:n maaseutuyrittäjyyslinjan johtaja Minna-Mari Kaila näkee yhteyden uuden organisaation ja strategian välillä.
”Kyllä esimerkiksi ruokaturvallisuus menee tilalta kotiin saakka. Aikaisempi epäjatkuvuus on organisaatiosta nyt poistettu”, Kaila sanoo.
Hän oli ministeriössä valtiosihteerinä kesäkuuhun 2011 saakka.
Entisessä organisaatiossa ruokaketjun jatkuvuus katkesi esimerkiksi maatalouden ja elintarvikkeiden jalostuksen välillä. Nyt maatalouden ja elintarviketurvallisuuden yksiköt on sijoitettu samaan osastoon.
”Sektoreittainen ajattelu vähenee ja on pakko katsoa enemmän kokonaisuuksia. Se voi palvella asiakaslähtöisyyttä”, Kaila arvioi.
Maaseudun Tulevaisuuden saaman kaavion mukaan uusi hallinto on aikaisempaa suoraviivaisempi. Osastoja on kaksi vähemmän ja yksikköjen määrä vähenee 29:stä 17:ään.
Joidenkin yksiköiden koko kasvaa, kun useampia yhdistetään. Samalla jaostopäälliköt poistuvat kokonaan. Siksi esimiehien määrä vähenee lähes puoleen.
Minna-Mari Kailan mielestä on järkevää, että EU-asioiden koordinointi, biotalous ja tutkimus kulkevat läpi kaikkien osastojen.
”Ennen EU-asiat olivat metsäosastolla, vaikka käytännössä yksikkö hoiti koko ministeriön EU-asioita. Se on nyt siirretty oikeaan paikkaan.”
Ruokaosaston päälliköksi on kaavailtu ylijohtaja Heimo Hanhilahtea, luonnonvaraosastolle ylijohtaja Juha Ojalaa ja hallinto-osastolle ylijohtaja Pentti Lähteenojaa.
Aiemmista osastopäälliköistä ylijohtaja Timo Kotkasaari jää eläkkeelle.
Tavoitteena on, että hallitus käsittelee muutosta marraskuun lopulla ja uusi organisaatio toimii vuoden 2013 alusta. Muutoksen toteutuminen vaatii lakimuutoksia.
Ministeriön henkilöstö on tietoinen uudistuksesta. Henkilökunnan määrä ei muutoksessa vähene.
Kaila uskoo, ettei sidosryhmien asiointi ministeriön kanssa muutu paljoakaan.
”Tärkeämpää kuin organisaatiokaavio ovat henkilösuhteet. Ihmiset ministeriössä toivottavasti pysyvät samana.”
Ministeriöstä uudistusta kommentoitiin MT:lle hyvin niukasti, koska asia on vielä valmistelussa, eikä lopullisia päätöksiä ole tehty.
AIMO VAINIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
