Saksa ja Yhdysvallat törmäyskurssilla korona-rokotteesta
Trumpin hallinto haluaa ostaa saksalaisen rokoteyhtiön ja oikeudet rokotteeseen ja tarjoaa työntekijöille jättikorvauksia muutosta Yhdysvaltoihin.
Kiista koskee Tübingenissä sijaitsevaa CureVac-yhtiötä, joka kehittää rokotteita koronavirusta vastaan. Kuva: Kimmo HaimiKamppailu koronavirusta vastaan saa erikoisia piirteitä. Saksalaisen ADR:n eli Yleisradion verkkosivulla kerrottiin sunnuntaina, että Yhdysvallat ja Saksa ovat törmäyskurssilla koronavirukseen rokotetta kehittävästä yhtiöstä.
Tübingenissä sijaitseva CureVac tutkii intensiivisesti koronarokotusta, ja nyt Yhdysvallat haluaa ilmeisesti varmistaa yksinoikeudet mahdollisiin rokotteisiin. Saksan liittohallitus yrittää estää tämän.
Kiista koskee Tübingenissä sijaitsevaa CureVac-yhtiötä, joka kehittää rokotteita koronavirusta vastaan. Saksan terveysministeriö vahvisti asian "Welt am Sonntag" -ohjelmalle.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump yrittää ilmeisesti houkutella saksalaisia tutkijoita Amerikkaan suurilla taloudellisilla lahjoituksilla, jotta voi turvata rokotteet yksinomaan amerikkalaisille. Trumpin kerrotaan tekevän kaikkensa saadakseen rokotteen Yhdysvaltoihin, nimettömänä pysyvä lähde kertoo.
Saksassa liittohallituksen edustajat pyrkivät estämään CureVacin kaupan ja neuvottelevat yhtiön kanssa.
"Saksan hallitus on erittäin kiinnostunut siitä, että rokotteita ja aktiivisia aineita uuden koronaviruksen torjumiseksi kehitetään myös Saksassa ja Euroopassa", terveysministeriön tiedottaja totesi ADR:lle.
SPD-ryhmän varapuheenjohtaja Bernd Westpahl on pyytänyt liittohallitusta estämään CureVacin myynnin Yhdysvaltoihin. "Kyse on nyt Saksan ja Euroopan eduista", Westphal kertoi Reutersille.
CureVac kertoo verkkosivuillaan, että silloinen toimitusjohtaja Daniel Menichella oli maaliskuun alussa tavannut Valkoisen talon kutsusta Trumpin, varapresidentti Mike Pencen, koronavirus-työryhmän jäsenet ja muita korkean tason lääke- ja biotekniikan johtajia.
Menichella on kertonut vakuuttaneensa amerikkalaisille, että se voi kehittää tehokkaan rokote-ehdokkaan muutamassa kuukaudessa. Loppusuoralla on kaksikin rokotetta. CureVac vaihtoi toimitusjohtajaa muutama päivä sitten ja Ingmar Hoerr korvasi Menichellan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
