Papua-Uudessa-Guineassa järisi voimakkaasti – tsunamivaroitus annettu
Papua-Uudessa-Guineassa on tapahtunut voimakas maanjäristys merialueella. Järistyksen takia on annettu tsunamivaroitus Papua-Uuteen-Guineaan, Salomonsaarille, Indonesiaan, Nauruun ja muille alueen saarille.
Myös kauempana järistysalueelta sijaitseva Uusi-Seelanti on varoittanut kaikkia rannikkoalueitaan. Mahdollinen tsunami on odotettavissa parin tunnin sisällä.
Järistys oli voimakkuudeltaan 7,9. Ensitietojen mukaan voimakkuudeksi mitattiin 8,0, mutta sittemmin voimakkuutta laskettiin.
Järistyksen keskus sijaitsi noin 60 kilometriä itään Papua-Uudelle-Guinealle kuuluvalta pienehköltä Latangain saarelta. Järistys tapahtui noin 75 kilometrin syvyydessä maan alla.
Papua-Uusi-Guinea sijaitsee Australian pohjoispuolella, ja maanjäristykset ovat alueella yleisiä. Järistys ja tsunami saattavat aiheuttaa alueella mittavia tuhoja, sillä pienten saarivaltioiden infrastruktuuri on paikoin huteraa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat