Orpo nostaa Artjoenruokaosaston johtoon
Maa- ja metsätalousministeriön ruokaosaston osastopäälliköksi nousee valtiosihteeri Risto Artjoki (kok.). Maa- ja metsätalousministeri Petteri Orpo (kok.) vahvisti nimitysaikeensa MT:lle maanantaina illan suussa.
Oman valtiosihteerin valinnan ratkaisi Orpon mukaan nimen omaan Artjoen pätevyys, ei esimerkiksi puoluekanta, joka on sama kuin ministerillä.
”Artjoki on selkeästi ykkönen tähän tehtävään. Laaja kokemus, erityisesti EU-tason osaaminen sekä toimialojen vahva tuntemus ratkaisivat. Hän on ammattimies”, Orpo kuvailee.
Risto Artjoki on tuttu nimi maatalouspolitiikkaa seuranneille jo vuosien ajalta. Hän on aiemmin työskennellyt muun muassa tuottajajärjestö MTK:ssa, EU:n komission maatalouspääosastolla, erityisasiantuntijana Suomen EU-edustustossa sekä komissaari Olli Rehnin kabinetissa.
”Valinta on hyvä ja ennustettukin. Artjoki erottautuu EU-osaamisellaan, ja kotimaan kysymykset ovat tulleet varmasti tutuiksi nykyisessä tehtävässä”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila kommentoi nimitystä.
Ministeriön ruokaosaston päällikkö on keskeinen toimija muun muassa viljelijöille tärkeän tukipolitiikan valmistelussa. MTK:ssa Artjoen valmiuksiin tässä uskotaan.
Ruokaosaston päällikkyys kiinnosti yhteensä 24 hakijaa. Artjoen lisäksi tehtävään olivat tarjolla muiden muassa markkinayksikön ylijohtaja Veli-Pekka Talvela, maatalousneuvos Taina Vesanto, ministeriön EU-koordinaatioyksikön päällikkö Kari Valonen sekä Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran pääjohtaja Matti Aho.
”Nimilista kertoo ministeriön vahvuudesta. Varteenotettavia ehdokkaita oli useita”, Marttila toteaa.
Ministeri Orpo vie Artjoen nimityksen valtioneuvostolle huomenna torstaina. Ruokaosaston nykyinen päällikkö Heimo Hanhilahti jää eläkkeelle joulukuussa.
JUSSI MARTIKAINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
