Sää on ajankohdan keskiarvoja kylmempää – esimerkiksi Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä on hiutaloinut
Myös Helsingissä satoi tänään lunta.
Lämpötila kivunnee torstaina Suomessa enimmillään noin plus neljään asteeseen. Lehtikuva / Heikki Saukkomaa.Sää on nyt Suomessa ajankohdan keskiarvoja kylmempää, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta. Esimerkiksi Pirkanmaalla ja osissa Kanta-Hämettä on saatu aamulla lunta.
Päivystävä meteorologi Heikki Sinisalo kuitenkin kertoi, että lunta on tullut etelässä niin vähän, että Ilmatieteen laitoksen mittausasemilla Etelä-Suomessa lumimittarit näyttivät torstaina yhä nollaa senttimetriä.
Pakkasella lämpötilat olivat aamupäivällä Pirkanmaalla ja alueilla siitä länteen sekä pohjoiseen. Nollaa tai plussaa mittarit näyttivät Keski-Suomen maakunnassa sekä alueilla siitä etelään ja kaakkoon.
Lämpötila kipuaa torstaina Sinisalon mukaan Suomessa enimmillään noin plus neljään asteeseen.
Tälle tai huomiselle päivälle ei ollut torstaina aamukymmeneltä merkitty Ilmatieteen laitoksen varoituskartalle mitään säävaroituksia Suomeen.
"Pohdimme kuitenkin sitä, olisiko perjantaiaamulle syytä antaa varoitus aamuliukkaudesta. Sitä saattaa ilmetä huomisaamuna aika laajaltikin”, meteorologi Sinisalo kertoi STT:lle.
Suomen teillä nopeusrajoitukset laskevat talvi- ja pimeän ajan rajoituksiin ensi viikon perjantaihin mennessä, ilmoitti Väylävirasto.
Viraston tiedotteen mukaan nopeudet lasketaan pääosin ensi viikon torstaina 26. lokakuuta, mutta ely-keskukset voivat laskea nopeuksia jo ensi maanantaista lähtien, jos paikalliset keliolosuhteet sitä edellyttävät.
Talvinopeuksien myötä esimerkiksi moottoriteiden korkein sallittu ajonopeus laskee 120:stä 100 kilometriin tunnissa.
Etenkin dieselautoissa on merkitystä alkutalvesta sillä, ajetaanko ajokkia kesä- vai talvilaadun polttoaineella. Hyvin kylmissä olosuhteissa kesädiesel alkaa sakkautua moottoreissa, ja lopputuloksena polttoainesuodatin voi tukkeutua.
SOK ilmoitti asiaa kysyttäessä STT:lle, että sen omistamilla ABC-huoltoasemilla aloitetaan siirtyminen dieselin talvisempaan tuotelaatuun pohjoisesta alkaen lokakuun lopulla. Etelämpänä ABC ajoittaa siirtymisen talvidieseliin marraskuun alkupuolelle.
Muista asemaketjuista esimerkiksi Nesteen tilanne oli torstaina se, että eteläisin henkilöautoille talvidieseliä myyvä asema oli Äänekoskella. Asia ilmeni Nesteen nettisivujen asemakartalta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


