Keskusta tuomitseepalveluiden”himoleikkaukset”
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen mukaan hallituksen kehyspäätökset ajavat tavalliset suomalaiset ahtaalle.
”Himoleikkaaminen palveluista jatkuu. Suomalaisten kan-
nattaa varautua koulujen ja terveysasemien lakkauttamisiin sekä kuntien työntekijöiden lo-mautuksiin ja jopa irtisanomisiin”, Tiilikainen varoittaa.
Kurjuus aiheutuu siitä, että kuntien valtionosuuksia leikataan 892 miljoonaa euroa jo päätettyjen yli 3,4 miljardin euron leikkausten päälle.
Tiilikainen huomauttaa, että Suomi on yksi euroalueen kalleimmista maista.
”Hallitus kurjistaa keskiluokan arkea kohtuuttomilla elämis- ja asumiskuluilla, kun sähköveroa nostetaan ja asuntolainojen korkojen verovähennysoikeutta leikataan. Pula kohtuuhintaisista asunnoista on huutava.”
Työttömyys on noussut alkuvuonna 8,7 prosenttiin ja tilanteen arvioidaan pahenevan. Tiilikainen ei käsitä, että hallitus päästi keskitetyn työmarkkinaratkaisun kaatumaan.
”Verotus kevenee niiltä harvoilta yrityksiltä, jotka vaikeinakin aikoina tekevät tulosta. Sen sijaan valtaosalle yrityksiä kustannukset nousevat ja itsensä likoon laittavia henkilöyrittäjiä hallitus ei huomioinut mitenkään.”
Keskusta esittää kevään aikana oman vaihtoehtonsa, jolle se hakee kunnilta tukea.
Perussuomalaisten mielestä hallitus maksattaa yritysveroalen pienituloisilla korottamalla muun muassa bensa- ja sähköveroa.
”Hallitus päätti laskea yhteisöveroa 24,5 prosentista 20 prosenttiin. Yhteisöveromme on tämän jälkeen selvästi lähimpiä kilpailijamaitamme kuten Ruotsia alhaisempi”, puolueen tiedotteessa todetaan.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
