huidunperä Italiasta kävi arvovieras
Mediamme on viime päivinä näkyvin kuvin, otsikoin ja tekstein kertonut Italian pääministeri Mario Montin vierailusta maassamme.
Pääministerimme otti korkean vieraan mieluisasti vastaan.
Tapaamiselle antoi asiallisuuden rinnalla leimansa ystävällinen, miehinen yhteishenki ja yhteisymmärrys. Valtiovarainministeri Jutta Urpilaista ja muitakaan naisia ei kuvissa näkynyt.
Pääministeri Monti on kiintoisa persoonallisuus. Hän edustaa maansa talouselämän johtomiehiä. Hänen ministeriönsä on asiantuntijahallitus, jonka tehtävänä nyt on asiallisesti selvittää maan vallitsevat taloudelliset ongelmat ilman poliittisia iskulauseita ja ohjelmia, eli toimia suhteellisen lyhytkestoisesti ja tehdä sitten tilaa poliittiselle hallitukselle.
Asiallisuuden ja taloudellisen kokemuksen ohessa ovat kyseessä myös suhteiden luominen ja ylläpito muihin EU-maihin, muiden muassa taloudellisesti menestyviin Pohjoismaihin.
Tilastot puhuvat kiintoisaa kieltä Välimeren valtioiden kansantalouksista. Vuoden 2010 EU-tilastojen mukaan Pohjoismaat kuuluivat menestyjiin. Valtion velka oli niissä alle 50 prosenttia bruttokansantuotteesta, kun se 27 EU-maassa oli keskimäärin 80 prosenttia.
Välimeren maat ovat luku sinänsä. Espanjassa valtion velka oli tosin vain 60 prosenttia bruttokansantuotteesta, kun taas korkeimmat prosenttiluvut kuuluvat Italialle ja Kreikalle. Ne ovat 119 ja 143. Portugalin prosenttiluku on 93.
Italian pääministeri kertoi hallituksensa tekemistä lukuisista uudistuksista, jotka korjaavat Italian kansantalouden rakenteellisia ongelmia. Erityisen ylpeä hän vaikutti olevan eläkeuudistuksesta, joka nostaa eläkeikää 67 vuoteen. Montin mukaan uudistus oli aiheuttanut ”vain 4 tunnin lakon”. Tosin hän ei kertonut uudistusten toteutumisen aikatauluista.
Vierailullaan Monti korosti myös, ettei maansa taloudellisista vaikeuksista huolimatta ole Kreikan kaltaisessa kurimuksessa ja pyrkii taloutensa nopeaan parantamiseen. Tosin tehtävä ei ole helppo. Italian talouskasvu on ollut vaatimatonta 1990-luvulta lähtien, ja vaihtotaseen krooninen alijäämä alkoi jo viime vuosituhannen vaihteesta.
Meillä muistetaan, että Italian ja Suomen välisiin suhteisiin 2000-luvun alkuvuosina vaikutti puolestaan merkittävästi silloinen pääministeri Silvio Berlusconi. Hänet muistetaan muun muassa lausumastaan, jossa hän totesi olevansa politiikan Jeesus Kristus. Peräti seitsemäntoista vuoden ajan hän toimi maansa pääministerinä.
Maassa vallitsi tällöin pitkällinen poliittinen ja taloudellinen kaaos. Poikkeuksellista oli, että maan oikeuslaitos joutui korruptiosta, veropetoksista ja muun muassa kirjanpidon väärennyksistä langettamaan Berlusconille erilaisia tuomioita.
Rangaistavan poikkeuksellisen aseman vuoksi tuomiot jätettiin tällöin panematta toimeen.
Meillä muistetaan, kuinka Berlusconi sai aikaan melkoiset hankaluudet maittemme välisiin suhteisiin. Molemmat kilpailivat EU:n perustettavan elintarvikeviraston saamisesta. Suomi oli 200–300 työntekijän viraston saamisesta erityisen kiinnostunut.
Pääministeri Lipponen puhuikin lukuisissa eri EU-tapaamisissa asian puolesta. Näin tapahtui muun muassa paitsi pääministeri Berlusconin myös EU-komission silloisen italialaisen puheenjohtajan Romano Brodin kanssa. Muut EU-jäsenmaat suhtautuivat myönteisesti Suomen tavoitteeseen.
Kun kävi selville, että Italia pyrki saamaan elintarvikeviraston alueelleen Parmaan, päädyttiin siihen, että virasto voitaisiin jakaa Suomen ja Italian kesken. Tiedon asiasta kertoi meillä pääministeri Lipponen juuri ennen vuoden 2003 eduskuntavaaleja. Erikoista oli, että Ruotsin pääministeri Persson jopa saapui maahamme onnittelemaan julkisesti Suomea tulevasta saavutuksesta nimenomaisesti juuri vaalien aattona.
Hanke ei toteutunut. Berlusconi kaatoi sen käyttämällä Italian veto-oikeutta ja vähättelemällä maatamme puhtaan ja tuoreen kotimaisen ruuan tuottajana.
Seuraavan hallituksemme pääministeri Matti Vanhanen sittemmin hoiti EU:n kemikaaliviraston maahamme.
Hämmästyttävä on pääministeri Montin Suomen vierailun loppunäytös. Saksalaiselle suurlehdelle hän on todennut, että Suomen edustajat EU:n kokouksista kotimaahan päästyään kyseenalaistavat tehdyt päätökset aiheuttaen näin vakavaa haittaa Euroopan taloudelle.
Huidunperällä ihmetellään, mihin yhteisymmärrykseen pääministerit Katainen ja Monti täällä pääsivät.
HEIKINTYTÄR
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
