Mepit Hassi ja Pietikäinenkantelevat susiluvista EU:lle
Suomalaiset europarlamentaarikot Satu Hassi (vihr.) ja Sirpa Pietikäinen (kok.) jatkavat susikyselyjään EU-komissiolle.
Vuodesta 2012 Suomen susien määrä on vähentynyt 20 yksilöllä, Hassi ja Pentikäinen viestittivät EU:n ympäristökomissaarille Janez Potočnikille 25. helmikuuta.
Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen (Rktl) mukaan susia pitäisi olla Suomessa nyt jopa 700, ellei niitä tapettaisi salaa.
”Hälyttävästä tilanteesta huolimatta Suomen maa- ja metsätalousministeriö on antanut viiden suden tappokiintiön poronhoitoalueen ulkopuolelle. Metsästyslupia on nyt kaikkiaan 12”, euroedustajamme kirjelmöivät.
Lisähuomiona Hassi ja Pietikäinen toteavat, että luvat voivat tulla voimaan maaliskuussa, jolloin ”naarassusien on mahdollista olla tiineinä”.
Hassin ja Pietikäisen mielestä suden suojelun taso ei ole Suomessa enää suotuisa. Viranomaiset eivät ole onnistuneet kasvattamaan kantaa ponnisteluistaan huolimatta.
Samat mepit ovat kannelleet Suomen susista EU:lle myös ainakin vuosina 2008, 2009, 2010 ja 2012.
Heinäkuussa 2009 he kysyivät, aikooko EU-komissio puuttua suden suojeluun ja salametsästykseen, kun Suomen hallituksen toimet ovat osoittautuneet riittämättömiksi ja susikanta on kääntynyt laskuun.
Vuoden 2008 huhtikuussa Rktl arvioi susikannan taantuneen vuodessa 250–270 yksilöstä noin kahteensataan. Kannan romahduksen mepit panivat ”erittäin todennäköisesti” lisääntyneen salametsästyksen syyksi.
Salametsästyksestä kiinnijääneiden rangaistukset ovat Hassin ja Pietikäisen mielestä lieviä tai vapauttavia.
Vuoden 2008 kirjalliseen kysymykseen vastannut EU-komissio totesi laittoman villieläinten metsästyksen valvonnan olevan vaikeaa harvaan asutuilla ja eristyneillä maaseutualueilla. Komissio totesi myös, että EU:n petoeläinten suojelupolitiikan menestys riippuu olennaisesti asukkaiden asenteista.
Toukokuussa 2010 Hassi ja Pietikäinen olivat vaatimassa EU:lta oikeustoimia Suomen susikannan pelastamiseksi.
Senhetkisen tiedon mukaan Suomessa oli 150–160 sutta, kun vielä vuotta aiemmin yli 200. Rktl:n mukaan kannan romahduksen syy oli yksinomaan salametsästys, jonka voi päätellä vain lisääntyneen.
Tammikuussa 2012 Hassi ja Pietikäinen halusivat tietää EU-komissiolta, onko Suomessa harjoitettava susien suojelu järkevää.
Lisääntyvä susikantamme rajoittuu meppien mukaan poronhoitoalueen eteläpuolelle, mutta valtaosa korvauksista maksetaan poronhoitoalueelle, jossa susia ei sallita.
Poronhoitoalueen saamat korvaukset ovat pois alueen eteläpuolisilta suden suojelutoimilta, Hassi ja Pietikäinen näkivät.
REIJO VESTERINEN
Hälyttävästä tilanteesta huolimatta Suomen maa- ja metsätalous-
ministeriö on antanut viiden suden
tappokiintiön poronhoitoalueen
ulkopuolelle.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
