Valio osuustoiminnan tähti
Valio on ykkönen tuottajaosuuskunnissa, S-ryhmä kulutusosuuskunnissa ja OP-Pohjola palveluosuuskunnissa, osuustoiminnan vuosikirja listaa.Valio on tämän hetken paras tuottajaosuuskunta, arvioi Osuustoiminta-lehden raati.
Sen sijaan muiden tuottajaosuuskuntien viime ja tämä vuosi ovat olleet alavireisiä. Ne saavat vain välttävän arvosanan.
Kulutusosuuskunnat ovat menestyneet tuottajaosuuskuntia paremmin. Niiden sarjassa voittaja on S-ryhmä, mutta myös puhelin- ja sähköosuuskunnat ovat pärjänneet hyvin.
Osuuskauppojen parhaat olivat Eekoo Etelä-Karjalasta, PeeÄssä Pohjois-Savosta ja KPO Keski-Pohjanmaalta.
Palveluosuuskunnissa OP-Pohjola on ykkönen entistä selvemmin. Ryhmän sisällä parhaat olivat Satakunta, Nakkila-Luvia ja Koillis-Savo.
Osuustoiminnan vuosikirjan seurannassa oli viime vuonna 397 osuuskuntaa. Kaikkiaan osuustoimintayrityksiä oli viime vuoden lopussa 4 542.
Vuosikirjan seuraamissa osuuskunnissa oli vuoden lopussa yhteensä 7,1 miljoonaa jäsentä ja 104 000 työntekijää. Yhteen laskettu liikevaihto oli 31,5 miljardia euroa.
Osuustoimintataustaisten yritysten markkinaosuuksissa kotieläinjalostus pääsi täyteen sataan. Osuusmeijerien markkinaosuus oli 96,8, lihatalojen 78, S-ryhmän ja munapakkaamojen 45, Metsä Groupin 43 ja OP-Pohjolan 34 prosenttia.
Osuustoiminnan vuosikirja on samalla Osuustoiminta-lehden uusin numero. Lehteä julkaisee Pellervo-Seura. Vuosikirjan lehdistötiedotteet ovat OT-lehden nettisivuilla http://osuustoiminta.coop.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
