PASSIPAIKALLA Vieraisiin pöytiin
Vieraisiin pöytiin ei pitäisi huudella. Joskus houkutus käy ylivoimaiseksi.
Erään lehden yleisökirjoituksessa moitittiin eduskunnan säätävän sutta ja sekundaa. Eduskunnan silmitön haukkuminen erityisesti internetissä on erään ihmisryhmän mielipuuhaa. Lehtikirjoituksissa asioita ehditään kuitenkin miettiä järkevämmin. Silti laukaukset menevät helposti ohi maalin.
Yhtenä esimerkkinä eduskunnan virheistä mainittiin kelvoton vanhuspalvelulaki. Sitä lakia on ajettu monessa hallituksessa. Nyt on saatu aikaan työryhmämietintö, johon ministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) on vuoropäivinä tyytyväinen ja tyytymätön. Eduskuntaa lähelläkään esitys ei ole käynyt.
Toisena eduskunnan virheenä mainittiin pikavippien kieltäminen, tai oikeastaan täyskiellon puuttuminen. Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) valmistelee pikavippeihin kohtuullisia pelisääntöjä. Kansanedustaja Sampsa Kataja (kok.) on asiassa aktiivinen, ja pikavippifirmat lokaavat hänen mainettaan julkisuudessa parhaansa mukaan.
Kolmantena vaatimuksena oli alkoholimainonnan kieltävä laki. Siinä asiassa eduskunta saakin katsoa peiliin. Viime vaalikaudessa yli sata kansanedustajaa yhtyi Inkeri Kerolan (kesk.) aloitteeseen alkoholimainonnan rajoittamiseksi.
Olutpanimot onnistuivat viinaministeri Paula Risikon (kok.) kautta tyrmäämään asian etenemisen. Nykyinen surkea viinaministeri ohjattiin nopeasti sivuraiteelle keskustelemaan keskioluen laimentamisesta.
Eduskunnalla on teoriassa oikeus säätää lakeja aloitteiden pohjalta. Käytännössä se on hankalaa.
Lait eivät saa olla ristiriidassa toistensa kanssa. Lakiverkoston on nykyisin niin tiheä, että yhden pykälän säätäminen vaikuttaa helposti viiteen muuhun lakiin. Eduskunnalla ei ole valmistelukoneistoa tämän tarkistuksen tekemiseen, vaan se on valtioneuvoston tehtävä.
Eduskunta voisi kyllä tarmokkaammin painostaa hallitusta tahtoonsa. Kehysbudjetoinnin aikana ministeriöt ovat muuttuneet entistä vaikkukorvaisemmiksi.
Perussuomalaisten nousu vaalijytkyn jälkeen monien tärkeiden valiokuntien johtoon jännitti aluksi. Etenkin ulkoasiainvaliokuntaa vetävä Timo Soini loksahti nopeasti normaalille, maapalloa kiertävälle radalle.
Soinin johdolla valmistui myös yksimielinen mietintö EU:n ulko- ja turvallisuuspolitiikasta. Varsinaista EU-asioiden valiokuntaa johtava Mia-Petra Kumpula-Natri (sd.) oudoksui mietinnön äänenpainojen kriittisyyttä. mutta esimerkiksi Pertti Salolainen (kok.), Ilkka Kanerva (kok.) ja Seppo Kääriäinen (kesk.) seisoivat tanakasti rivissä.
Turvallisuuspoliittinen yksimielisyys on horjuvalla pohjalla.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö ilmoitti, että perussuomalaiset eivät palaa Kanervan johtamaan puolustuspolitiikan parlamentaariseen valmistelutyöhön niin kauan kuin Stefan Wallin (r.) istuu puolustusministerinä.
Mauri Pekkarinen vilkaisi vapun alla sattumalta seinäkalenteriin ja havaitsi saavuttavansa syksyllä kansaneläkeiän. Pekkarinen vetäytyi kiireesti keskustan puheenjohtajakisasta. Kun puheenjohtaja Mari Kiviniemi vetäytyi, ei hänelle tarvita vastaehdokastakaan.
Asetelma muistuttaa ministeri Eino Uusitalon (kesk.) nopeaa vetäytymistä politiikasta presidentti Urho Kekkosen luopumisen jälkeen: Kun ei aurinko paista, ei kuukaan kumota! Pekkarinen tosin oli Kiviniemelle korkeintaan puolikuu.
Jälki-ilmoittautuneella Timo Kaunistolla on puheenjohtajakisassa tärkeä tehtävä, vaikka hän ei jäsenäänestykseen pääsekään. Kaunisto pystyy ja vapaana miehenä onneksi myös uskaltaa oikoa vanhusten hämärtyneitä muistikuvia.
Keskustan puheenjohtajaäänestys on selkiytymässä. Luottaako jäsenkunta kovin nuoreen Tuomo Puumalaan, vai jättäytyykö puolue vapaaehtoisesti neljän vuoden takamatkalle? Juha Sipilällekin on rooli tarjolla.
PEKKA ALAROTU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
