Oikeusministeri myöntää puutteet lainvalmistelussa: "Välillä on ollut turhan kiire"
Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) mukaan nykyinen hallitus on tehnyt kymmeniä lakiesityksiä enemmän, kuin edelliset hallitukset samassa ajassa.
Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) mukaan ministerien strategiaistunto alkuviikolla vahvisti tunnelmaa hallituksen sisällä. Kuva: Jaana KankaanpääOikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) myöntää, että lakien valmistelussa on ollut ajoittain puutteita.
"Hallituksessa on ollut välillä turhan kiire. Pitäisi aina miettiä, onko asiat saatava juuri nyt läpi, vai voisiko osa esityksistä odottaa", Lindström totesi perussuomalaisten tilaisuudessa Helsingissä torstaina.
Lindströmin mukaan nykyinen hallitus on tehnyt kymmeniä lakiesityksiä enemmän, kuin edelliset hallitukset samassa ajassa.
Muun muassa oikeuskansleri Jaakko Jonkka on arvostellut lainvalmistelun tasoa heikoksi nykyisen ja edellisen hallituksen aikana.
Lindströmin mukaan tunnelma hallituksen sisällä on hyvä ja alkuviikon kaksipäiväinen strategiaistunto vahvisti tunnelmaa. Hän ihmettelee puheita kriisikokouksesta.
"Kerrankin oli aikaa istua alas ja keskustella miten on mennyt." Lindström ei vielä ota kantaa hallituksen kaavailemiin toimiin työllisyyden parantamisesta.
"Hallituksen tavoite työllisyydessä on kivikova, ja vaatii lisää toimia."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
