Läänikohtainen viehekortti ei kelpaa suojelualueilla
Onkiminen ja pilkkiminen ovat sallittuja suojelualueilla. Virvelöinti vaatisi Metsähallituksen luvan. Kimmo Haimi Kuva: Viestilehtien arkisto”Luonnonsuojelulaki ei tunne maksullista yleiskalastusoikeutta eli niin sanottua läänikohtaista viehelupaa”, Metsähallituksen luontopalvelujen ylitarkastaja Mika Laakkonen tiivistää ongelman.
Esimerkiksi Varsinais-Suomeen perustettavilla repaleisten luonnonsuojelualueiden vesillä kalastava ei voi tietää, missä kelpaa viehelupa, missä ei.
Varsinais-Suomeen ollaan perustamassa valtioneuvoston asetuksella 31 suojelualuetta, joiden yhteispinta-ala on 11 509 hehtaaria. Ympäristöneuvoston asetuksella perustettavista 60:sta alle sadan hehtaarin läntistä kertyy suojeluun 1 393 hehtaaria.
Vettä näihin suojelualueisiin kuuluu noin 1 400 hehtaaria.
Laakkosen mukaan Metsähallitus on viestittänyt luonnonsuojelulaissa olevasta ongelmasta ympäristöministeriölle monta kertaa. Asiaan ei ole tullut muutosta.
”Onkiminen ja pilkkiminen on sallittua. Muu kalastus on Metsähallituksen luvalla järjestettävissä. Näin lakiin on kirjoitettua ja näin systeemi toimii”, ympäristöministeriön lainsäädäntöneuvos Heikki Korpelainen kertoo kokoustauolta ulkomailta.
Korpelaisen mukaan suojelunäkökohdista kalastukselle ei ole estettä kuin poikkeustapauksissa.
Laakkosen mielestä repaleisten suojelualueiden kalastusta on hankala valvoa. Metsähallituksella on lupavalikoimissaan viehelupa, virkistyskalastuslupa, pyydyslupa ja ammattikalastuslupa.
Merkillepantavaa asetuksen valmistelussa on, ettei kalastusalan järjestöiltä ole kysytty mitään.
Lausunnot piti antaa 13. syyskuuta mennessä.
Riistapuolelta lausuntoja on pyydetty ja saatu sekä lakisääteiseltä että vapaaehtoiselta järjestöltä, monista portaista.
”Ei oikein meille sovi”, Suomen vapaa-ajankalastajien keskusjärjestön toiminnanjohtaja Ilkka Mäkelä kommentoi asiaa junassa Helsingin ja Jyväskylän väliltä.
Mäkelän mukaan kalastusjärjestöjen kuulematta jättäminen on ”ikävä moka”.
Asiaan kiinnitti huomiota myös maa- ja metsätalousministeriön luonnonvaraosasto.
Luonnonsuojelulain 13 pykälä kieltää luonnonvaraisten selkärankaisten eläinten pyydystämisen, tappamisen ja hätyyttämisen.
Pykälässä 14 onkiminen ja pilkkiminen sallitaan.
Pykälässä 15 säädetään, että alueen hallinnasta päättävä viranomainen tai laitos voi sallia suojelualueilla kalastamisen muutoinkin kuin pilkkimällä ja onkimalla.
”Laki on epäonnistunut”, Mäkelä sanoo.
Hänen mielestään kalastusta ei ole tarpeen kieltää, jos pyynti ei vaikuta alueen suojelutavoitteisiin.
Samasta asiasta väännettiin jo Seitsemisen kansallispuistoa perustettaessa monta vuotta sitten.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
