Kalastuslupa uudistuu – jatkossa riittää yksi maksu
”Kalastonhoitomaksu” koskee kaikkia aikuisia vapaa-ajankalastajia. Myös yli 65-vuotiaat joutuvat jatkossa lunastamaan luvan. Vuodesta 2015 alkaen vuosilupa maksaa 35 euroa. Myös viikko- ja päiväluvat tulevat myyntiin.Uuden kalastuslain myötä nykyinen kalastuslupa uudistuu kokonaan.
Nykyinen kalastuksenhoitomaksu ja läänikohtainen viehekalastusmaksu yhdistetään ”kalastonhoitomaksuksi”. Sen maksavat kaikki täysi-ikäiset kalastajat. Laki on poistamassa yli 65-vuotiaiden maksuvapautuksen.
Onginta ja pilkintä kuuluvat edelleen jokamiehenoikeuksiin.
Kalastonhoitomaksun suuruus olisi 35 euroa vuodessa. Uutta on, että luvan saa kymmenellä eurolla viikoksi ja viidellä eurolla vuorokaudeksi.
Maksu oikeuttaisi kalastamaan yhdellä vieheellä koko maassa.
Kelaonginta ja silakkalitkalla kalastaminen muuttuisivat maksuttomiksi yleiskalastusoikeuksiksi.
Kalastusneuvos Eija Kirjavainen arvioi, että valtio kerää uudistuksella noin kolme miljoonaa euroa lisää lupatuloja. Vuonna 2015 maksut tuottaisivat noin 12,5 miljoonaa euroa. Valtaosa summasta ohjattaisiin eduskunnan päätöksellä lähinnä kalastuksen hoitoon ja valvontaan.
Maa- ja metsätalousministeriön valmistelema lakiehdotus lähtee nyt lausuntakierroksella ja eduskunta saanee sen keväällä hyväksyttäväksi. Uusi järjestelmä tullee voimaan 2015.
Kalakantojen hoitoon säätelyä
Kalakantojen tärkeimmäksi hoitotoimenpiteeksi ehdotetaan säätelyä. Ministeriö ehdottaa lakiin kirjattavaksi useita uusia säätelykeinoja.
Jatkossa istutettavien lohikalojen rasvaevä pitäisi leikata. Vastaavasti rasvaevälliset lohikalat pitäisi päästää takaisin pyydyksestä veteen.
Kaloille on tulossa myös ylin pyyntimitta. Kalan alimmasta ja ylimmästä pyyntimitoista säädetään erillisellä asetuksella.
Heikentyneiden ja uhanalaisten kalakantojen suojelussa jatkossa erityinen rooli olisi alueellisilla ja valtakunnallisilla hoitosuunnitelmilla.
Ammattikalastajista kaupallisia kalastajia
Jatkossa virallisissa teksteissä ammattikalastaja muuttuu kaupalliseksi kalastajaksi. Sen luvan myöntäisi jatkossakin vesialueen omistaja.
Kaupallisten kalastajien kalaan pääsyä helpotetaan elykeskuksen myöntämän luvan avulla. Edellytyksenä on, että käyttö- ja hoitosuunnitelmassa vesialue on todettu kaupalliseen kalastukseen sopivaksi.
Troolia ja rysää saavat käyttää vain kaupalliset kalastajat. Muilta kalastajilta näiden pyyntivälineiden käyttö on kielletty.
Saaliin myyntioikeus olisi vain kaupallisilla kalastajilla. Vapaa-ajan kalastajilla olisi sisävesillä oikeus myydä kalaa korkeintaan viisi kiloa päivässä.
Ammatikseen kalaa pyytävät jaettaisiin kahteen ryhmään arvonlisäveron (8 500 euroa vuodessa) rajan perusteella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

