Helsingin Arabianrannan henkirikoksen uhri alakouluikäinen poika – poliisi tutkii murhana
Asiaa tutkitaan murhana. Epäilty on vuonna 1982 syntynyt mies, jonka poliisi otti kiinni tapahtumapaikalla.Helsingin Arabianrannassa myöhään jouluaattoiltana tapahtuneen henkirikoksen uhri on alakouluikäinen poika, kertoo poliisi.
Asiaa tutkitaan murhana. Epäilty on vuonna 1982 syntynyt mies, jonka poliisi otti kiinni tapahtumapaikalla. Epäilty rikos tapahtui yksityisasunnossa.
"Epäilty on kiinni ja häntä tullaan esittämään vangittavaksi", sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kirsi Kanth STT:lle.
Kanth ei aio kertomansa mukaan kommentoida asiaa tarkemmin ennen perjantaita. Kanth ei kertonut esimerkiksi sitä, onko epäilty pojan läheinen tai perheenjäsen tai minkä ikäinen poika tarkalleen on.
"En avaa yksityiskohtia yhtään heidän tilanteestaan."
Murhasta on kyse esimerkiksi silloin, kun tappo tehdään vakaasti harkiten tai erityisen raa'alla tai julmalla tavalla. Kanth ei kommentoi myöskään sitä, millä perustein poliisi tutkii tapausta nimenomaan murhana.
Rikoskomisario Saara Asmundela Helsingin poliisilaitokselta kertoi aiemmin, että poliisin operatiivinen toiminta oli vielä aamulla kesken.
Ilta-Sanomien mukaan poliisilla oli tapaukseen liittyen käynnissä operaatio yöllä Brysselinkadulla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
