AKT ja Rakennusliitto yhteiskuntasopimuksen ulkopuolelle
Useat SAK:laiset liitot käsittelevät tänään suhtautumistaan sopimukseenKuljetusalan AKT ei lähde mukaan yhteiskuntasopimukseen. Liitto sanoo valmistautuvansa liittokohtaiselle kierrokselle.
AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen sanoo, että liiton valtuuston päätös oli yksimielinen.
Useat SAK:laiset liitot käsittelevät tänään suhtautumistaan sopimukseen. Myös Rakennusliitto on tänään ilmoittanut, että se ei lähde mukaan yhteiskuntasopimukseen.
Rakennusliitto ilmoitti myös aiemmin, ettei se hyväksy yhteiskuntasopimusta. Liiton hallitus päätti, että liitto neuvottelee uudet työehtosopimukset ensi talvena.
Rakennusliiton mukaan yhteiskuntasopimuksessa määritelty kilpailukykypaketti on jo käytössä rakennusalalla. Rakennusliiton kaikki työehtosopimukset ovat voimassa helmikuun 2017 loppuun. Liitto kertoo käyvänsä aikanaan työehtosopimusneuvottelut omista lähtökohdistaan huomioiden työmarkkinoiden yleisen palkkalinjan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
