Puolet siirtyy e-laskuun
Puolet yrityksistä siirtyy suoraveloituksesta e-laskuun ja suoramaksuun helmikuussa.
Suoraveloitus päättyy tammikuun viimeisenä päivänä. Pankit arvioivat, että hieman yli puolet laskuttajista muunsi laskutuksensa. Tulosta pidetään hyvänä.
Laskuttava yritys ja pankki muunsivat suoraveloituksen e-laskuksi tai suoramaksuksi. Siirto tehtiin automaattisesti asiakkaan puolesta.
Tärkeä päivämäärä ohitettiin viikko sitten. Yritysten piti marraskuun 20. päivään mennessä ilmoittaa pankkiin suoraveloituksen muuntaminen.
Johtava asiantuntija Inkeri Tolvanen Finanssialan keskusliitosta sanoo, että viimeisellä muuntoviikolla pankeissa oli kiireistä ja ruuhkaista.
Pankkiasiakkaille varataan kaksi kuukautta mietintäaikaa, hyväksyvätkö vai hylkäävätkö he suoraveloituksen siirron e-laskuksi tai suoramaksuksi.
Laskuttajat laskuttavat paperilaskuilla, jos suoraveloituksen muunto jäi ilmoittamatta. Maksaja voi tulevaisuudessa pyytää e-laskua tai suoramaksua.
Uusia muuntopäiviä ei tule, jolloin asiakas siirrettäisiin automaattisesti suoramaksuun tai e-laskutukseen. Maksajan pitää ottaa yhteyttä pankkiin.
Kuluttajien kannattaa Tolvasen mukaan seurata postia, ettei laskuja vahingossa jää maksamatta. Nyt kirjeessä tulee lasku, kun ennen ilmoitettiin suoraveloituksesta. JUHANI VIITALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
