Kalansavustamo aikoo kasvaa kunnon vonkaleeksi
Ben Henriksson saa usein muutaman sata kiloa saalista. Jutuntekoaamuna verkosta löytyi siikaa ja 10-kiloinen lohi. Siioista sai lypsettyä puoli ämpärillistä mätiä, joka viedään kasvamaan viereiselle voimalaitokselle. Myöhemmin poikaset saatellaan mereen. Markku Vuorikari Kuva: Viestilehtien arkistoLOVIISA (MT)
”Kun aloitimme tämän yrityksen, en osannut perata kalaa. Opettelin, ja ensimmäiset puoli vuotta tein kaikkea: otin kalat vastaan, perkasin, savustin, myin, pakkasin ja lähdin sitten kuljettamaan asiakkaille. Puolen vuoden kuluttua meillä oli jo ensimmäinen työntekijä.”
”Me” tarkoittaa Lilia Lepsin itsensä lisäksi kalastaja Ben Henrikssonia, jonka kanssa hän perusti Ahvenkosken Savun Loviisan Ahvenkoskelle nelisen vuotta sitten.
Nyt työntekijöitä on kahdeksan, liikevaihto kaksi miljoonaa euroa ja Myrskylään on avautumassa toinen savustamo näinä päivinä.
”Joulu on pelastettu! Kaikki kala on jo myyty, eikä vielä ole joulu. Viime vuonna määrät eivät riittäneet täyttämään kysyntää, mutta nyt saamme tuplattua asiakasmäärät.”
Myrskylään meno on tavallaan paluuta entiseen, sillä Leps työskenteli siellä 15 vuotta Myrskylän Savustamossa. Apetit osti sen ja sittemmin sulki.
Ahvenkosken Savun käsittelyyn tulee viikossa kolmisentuhatta kiloa Ahvenanmaalla ja Saaristomerellä kasvatettua kirjolohta, tonnin verran Norjan lohta ja esimerkiksi pallasta. Lisäksi kalastajilta ostetaan kotimaista luonnonkalaa, kuten siikaa.
Siika on tosin kausikala, joka aloittaa juuri nyt kutemisen ja karkaa ulkomerelle.
Kalat perataan, fileoidaan ja savustetaan tai loimutetaan Ahvenkoskella. Myös pelkkää fileointia tai esimerkiksi silakkafileen välitystä tarjotaan, jos tilataan.
Tuotteista noin 60 prosenttia menee eteläsuomalaisille vähittäiskaupoille ja 15 prosenttia kalatukkujen kautta hotelli- ja ravintolaostajille. Kala kyyditetään kauppaan itse.
Venäläismatkailun tyrehtyminen on vienyt asiakkaista 70 prosenttia mutta tehnyt vain pienen loven talouteen.
Myyntiä suomalaisiin vähittäiskauppoihin on lisätty järjestelmällisesti.
Tavoitteena on vallata yhä isompi paikka markkinoilla ja viisinkertaistaa liikevaihto 10 vuodessa.
”Ala on kilpailtu. Tavoite on kova mutta mahdollinen. Olemme vasta alussa; kymmenen vuoden päästä meidätkin tunnetaan”, Leps sanoo.
Yritys aikoo tehdä valtauksen laadulla. Se ei aio kilpailla hinnalla eikä bulkkituotteiden kanssa.
Leps puolisoineen ovat virolaisia, mutta he ovat asuneet Myrskylässä 26 vuotta. Ahvenkosken Savun kasvusta hyötyy sen kotikunta Loviisan verokassa.
Byrokratiaa tai viranomaisia Leps ei oikein osaa haukkua, sillä hän ymmärtää esimerkiksi hygieniasäännökset herkän tuotteen takia.
”Sitä tosin ihmettelen, että suolaus pitää tehdä nollassa asteessa, vaikka paras lopputulos tulee 5–10 asteessa. Ja mieluummin maksaisin työntekijöille korkeampaa palkkaa, jos oma maksuosuuteni palkasta olisi pienempi.”
Ahvenkosken Savun toinen omistaja Ben Henriksson kalastaa ja myy siiat, ahvenet ja hauet Ahvenkosken Savulle tai oman Fisherman's Food -yrityksensä myymälöihin. Lähin on samalla tiellä savustamon kanssa.
Myymälöitä aiotaan lisätä ja kokeilla myös roskakalojen, kuten särjen ja lahnan ja niiden mädin, laajempaa käyttöä. Ahvenkosken myymälässäkin on jäämurskan seassa kokonaisia lahnoja, 2,50 euron kilohintaan, ja kauppa kuulemma käy.
Hyllyllä on nähtävästi venäläisiä turisteja varten myös ranskalaista säilykepossua, latvialaista kilohailia ja karhunlihaa. Markkinoinnissa käytetään venäläisten näyttelijäsuosikki Ville Haapasaloa.
Henriksson tarjoaa Disa-vaimonsa kanssa myös kalamatkailua majoituksineen ja retkineen.
Pariskunta ryhtyi kalabisnekseen kolmisenkymmentä vuotta sitten. Muun muassa 6-tien varren Disa's Fish oli Henrikssonien perustama, mutta sittemmin myyty pois.
Eija Mansikkamäki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
