Elinkeinoelämän EK teettää Jungnerilla digiraportin
Nykyinen SDP:n kansanedustaja, tuleva viestintäkonsultti Mikael Jungner kertoo keväällä valmistuvassa tilausraportissa, mitä Suomessa pitäisi tehdä digitaalisaation alueella.
Mikael Jungner on jo toinen jalka oven raossa kohti konsulttiuraa. Ensimmäinen tilausraportti menee EK:lle. Kuva: Markku VuorikariElinkeinoelämän EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies (kok.) on innostunut teettämään nimekkäillä oikeistodemareilla keikkatyönä raportteja elinkeinoelämän edunvalvonnan käyttöön.
Paraikaa SDP:n kansanedustaja Mikael Jungner tekee raporttia digitaalisaation mahdollisuuksista ja vaikutuksista. Raportti on työn alla ja sen on määrä valmistua keväällä. Raportissa Jungner kertoo, mitä Suomessa pitäisi tehdä digitaalisaation alueella.
Jungner jättää eduskunnan ja siirtyy toimitusjohtajaksi viestintätoimisto Kreab Helsinkiin. Hän aloittaa viestintätoimistossa huhtikuun alussa.
Tämän kuun lopulla EK julkistaa SDP:n entisen puheenjohtajan Paavo Lipposen raportin arktisen alueen mahdollisuuksista. Lipponen piti pääministerikaudellaan vahvasti esillä arktisia asioita. Lipposen raportti on jo valmis, ja sen lukeneet kehuvat sen sisältöä.
EK:sta kiistetään, että oikeistodemareiden valjastaminen elinkeinoelämän keikkatöihin liittyisi tuleviin hallitusneuvotteluihin tai siihen, että järjestö näkee SDP:n tärkeänä etujensa valvojana.
Jungner oli aikoinaan Lipposen avustaja tämän pääministerikaudella.
Jotkut elinkeinoelämän patruunat ovat vierastaneet Jungnerin siirtymistä viestintätoimistoon palvelemaan sen suuria yritysasiakkaita. Patruunat ovat kakistellen lukeneet varsinkin iltapäivälehtiä, joissa Jungner on avoimesti esitellyt lemmensuhteitaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
