
Poliittisen historian dosentti Marin-kohusta: Kuten aikanaan Stubbilla, taas käydään keskustelua, mahtuuko supertähteys politiikkaan
Pääministeri Sanna Marinista noussutta kohua voi poliittisen historian dosentti Ville Pernaan mielestä verrata Alexander Stubbiin, joka oli edellinen itseään voimakkaasti brändännyt pääministeri.Poliitikot ovat juhlineet kautta aikojen. Miksi nyt pääministeri Sanna Marinin (sd.) juhlimisvideosta on noussut kohu, median ja politiikan suhteisiin erikoistunut Turun yliopiston poliittisen historian dosentti Ville Pernaa?
”Tähän voi nostaa esimerkiksi presidentti Kekkosen, jonka yksityiselämään kuului samanlaisia juhlimiselementtejä, mutta ne eivät aikanaan nousseet julkisuuteen”, Pernaa sanoo.
Marinin kohussa on uutta sosiaalinen media, joka mahdollistaa juhlimistaltiointien leviämisen, jolloin kansalaiset pääsevät arvioimaan niitä. Onko Marin siis valinnut seuransa väärin, kun videot ovat levinneet?
”Tämä on ihan absurdi kysymys. Hänhän itse valitsee seuransa samalla tavalla kuin Kekkonen. Sen sijaan polttava kysymys on, onko pääministerillä yksityiselämää, jossa hänellä on mahdollisuus toimia kuten haluaa ilman, että häntä arvioidaan silloinkin pääministerinä”, Pernaa sanoo.
Sitä ei pääministeri päätä itse, vaan kysymys tulee arvioitavaksi seuraavissa eduskuntavaaleissa vajaan vuoden päästä.
”Kansalaiset päättävät, haluavatko he tämäntyyppistä pääministeri-instituution ravistelua.”
Ville Pernaan mielestä Sanna Marin osaa erittäin hyvin hyödyntää julkisuutta. Tämä asettaa hänen mielestään bilevideon outoon valoon.
”Ehkä Marin on ajatellut, että video voi pysyä yksityisenä, mutta pitäisin sitä yllättävänä. Pikemminkin materiaalin vuotamisen riski on tiedostettu, mutta hän on tehnyt taitavaksi henkilöbrändääjäksi harvinaisen virhearvioinnin videon vastaanotossa”, Pernaa pohtii.
Marinin kohua perustellaan turvallisuusuhalla, jonka videot olisivat voineet aiheuttaa, jos joku olisi kiristänyt niillä Marinia ennen julkaisua. Onko turvallisuusuhka todellinen, kun pääministeri on antanut kuvata juhlimistaan?
”Kysymykset, oliko Marin lomalla tai oliko turvallisuusriskiä, ovat vähäpätöisiä. Pääministeriin kohdistuu jatkuva luottamusarviointi. Kyseessä on ennen kaikkea moraalinen arviointi”, Pernaa sanoo.
Poliittisissa kohuissa on yleensä kyse joko korruptiosta tai poliitikolle sopimattomasta käytöksestä. Marinin kohuun ei liity korruptioepäilyjä tai henkilökohtaista hyötymistä, kuten aikanaan esimerkiksi Suvi Lindénillä tai Kauko Juhantalolla.
Koska Marin ei ole tehnyt mitään laitonta, kohussa on siis lopulta kyse vain Marinin käytöksen puntaroinnista, kuten aikanaan Ilkka Kanervan tekstiviestikohussa, Touko Aallon bilekuvissa tai Alexander Stubbin shortseissa.
Sanna Marin esiintyy runsaasti sosiaalisessa mediassa. Edellisen kerran vastaava nähtiin pääministeri Stubbin aikaan.
”Stubb oli selfieineen politiikan supertähti, mutta se ei silloin mahtunut poliitisen kulttuurin raameihin. Hieman alle kymmenen vuotta myöhemmin käydään tätä samaa keskustelua, mahtuuko Marinin supertähteys suomalaiseen poliittiseen kulttuuriin.”
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






