Rkp:n Henriksson varoittaa sote-uudistuksen uusista ongelmista
Anna-Maja Henriksson sanoo, että Suomeen ollaan luomassa A- ja B-luokan maakuntia.
Anna-Maja Henriksson valittiin rkp:n uudeksi puheenjohtajaksi kesäkuun alussa. Kuva: Sari GustafssonRkp:n uusi puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson katsoo, että sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksessa on edessä vielä monia valintoja, jotka voivat synnyttää haasteita perustuslain kanssa.
"Uudet ongelmat eivät ole ollenkaan poissuljettuja. Kokonaisuudessa on vielä monta asiaa, jotka eivät ole ratkenneet", hän sanoo.
Vaikeuksia saattavat Henrikssonin mukaan tuoda muun muassa kieliryhmien oikeudet, valinnanvapauden toteutuminen ja rahoitusmalli.
Henrikssonia huolestuttaa sosiaali- ja terveyspalveluiden keskittäminen. Hänen mukaansa keskittämisratkaisu tehdään sairaaloiden päivystyskriteereiden muutoksella jo ennen kuin maakunnat ja sosiaali- ja terveysalueet ovat pystyssä.
Hallitus tulee terveydenhuoltolain ja päivystysasetuksen muutoksella kiristämään terveydenhuollon päivystyshoidon järjestämisen ehtoja. Henrikssonin mielestä muutos tulee synnyttämään kahden kastin maakuntia, mikä ei ole hyvä lähtökohta itsehallinnolle.
"A-maakuntia ovat ne, joille tulee täyden palvelun päivystyssairaalat ja B-maakunnat niitä, joille ei tule täyden palvelun terveyspalveluita", Henriksson toteaa.
Hallitus on päättänyt, että laajoja päivystäviä sairaaloita on jatkossa 12. Henrikssonin mielestä maakuntien olisi pitänyt päästä mukaan keskusteluun päivystysten tasosta. Erityisesti hän nostaa esille kaksikielisellä alueella sijaitsevan Vaasan keskussairaalan, joka ei ole päivystyssairaaloiden listalla. Alueen laaja päivystys sijoitetaan Seinäjoelle.
"Vuonna 2009 perustuslakivaliokunta linjasi, että uudistuksia tehdessä pitää useammasta vaihtoehdosta valita se, joka parhaiten toteuttaa kielelliset perusoikeudet. Meitä rkp:ssä ihmetyttää, miksi hallitus on tehnyt tällaisen päätöksen ilman kielellisten vaikutusten arviointia."
Lue lisää keskiviikon Maaseudun Tulevaisuudesta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat