Posti ei anna lähetyksiä käteen eikä kuittauksia tarvitse tehdä
Postin palvelupisteissä työntekijät eivät ota käsiinsä asiakkaiden kännyköitä, henkilöllisyystodistuksia tai muita tavaroita.Posti kertoo muuttavansa toimintatapojaan koronaviruksen vuoksi.
Perille kuljetettavia ja kuitattavia lähetyksiä ei enää anneta asiakkaan käteen, vaan Postin työntekijä soittaa ovikelloa ja jättää lähetyksen oven eteen. Työntekijä odottaa muutaman metrin päässä, kunnes lähetys noudetaan.
Posti ei myöskään pyydä lähetysten vastaanottajilta kuittauksia entiseen tapaan, vaan kuljettaja kirjaa toimituksen Postin järjestelmään.
Jos kotiin kuljetettavassa toimituksessa on postiennakkomaksu, lähetys ohjataan Postin palvelupisteeseen noudettavaksi.
Postin palvelupisteissä työntekijät eivät toistaiseksi ota käsiinsä asiakkaiden henkilöllisyystodistuksia, matkapuhelimia tai muita henkilökohtaisia tavaroita.
Kodinkoneiden ja huonekalujen toimitukset ja asennukset Posti hoitaa normaalisti, mutta varmistaa asiakkaan kanssa etukäteen turvallisen toimituksen mahdollisuuden toimitusta sovittaessa.
Posti päivittää tietoa varautumisestaan koronavirukseen osoitteessa www.posti.fi/korona.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
