Suomessa videoneuvotellaan ahkerasti
Suomalaisyrityksissä ja julkis-organisaatioissa on tartuttu naapurimaita hanakammin videoneuvotteluteknologiaan, ilmenee tuoreesta kyselytutkimuksesta.
Suomalaisista vastaajista lähes kolme neljäsosaa ilmoitti käyttävänsä videoneuvotteluja, Ruotsissa vain hieman yli puolet ja Norjassa 41 prosenttia vastaajista.
Suomalaisille organisaatioille tärkein näkökulma on matkakulujen säästäminen. Ruotsalaiset ja norjalaiset korostavat päätöksissään videoneuvottelujen sopivuutta tapahtuman luonteeseen ja ympäristöystävällisyyttä.
Suomalaisjohtajat kannustavat alaisiaan videoneuvottelujen käyttäjiksi naapurimaan johtajia enemmän.
Kyselyn teetti yritysten teleoperaattoriyhtiö TDC. Suomessa kyselyyn vastasi 445 ihmistä, Ruotsissa 307 ja Norjassa 157. Vastaajia oli sekä yrityksistä että julkiselta sektorilta.
Videoneuvottelupalveluiden kysyntä siivittää myös niitä tarjoavia yhtiöitä.
Esimerkiksi Elisan tytäryhtiö Videra ilmoittaa nopeasta kasvusta.
Tammi-maaliskuussa yhtiö toimitti 800 järjestelmää joista hieman yli puolet Suomeen. Liikevaihto kasvoi 25 prosenttia vuoden takaisesta.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
