
Vuokrapumppu pelasti talon: vesi uhkasi jo kellaria
"Vesi meinasi tulla kellariin, kun pumppukin meni rikki", ylihärmäläinen Timo Mäkinen kertoo tulvakevään tähän asti tiukimmasta tilanteesta.
Timo Mäkinen ja Jesse silmäilivät tulvajärveä Ylihärmän Ikolassa tiistaina 30.3. Mäkisen talo näkyy taustalla. Kuva: Johannes TervoYlihärmän Ikolassa asuva Timo Mäkinen silmäili tulvajärveä kuvassa, joka julkaistiin MT:n etusivulla pääsiäisviikon keskiviikkona 31.3. Tekstissä hän arvioi, että tulva saattaa yltää talon kellariin.
Läheltä se piti. Talo pysyi kuivana pumppaamisen ansiosta. Vesi oli kuitenkin tulla kellariin, kun pumppu rikkoutui.
"Onneksi sain konevuokraamosta uuden laitteen. Loppujen lopuksi kellari pysyi kuivana", Mäkinen päivitti tilanteen MT:lle viime perjantaina.
Vesi nousi tänä keväänä poikkeuksellisen korkealle tässä meidän kohdassa, hän kertoo.
"Nopeasti tulva kuitenkin laantui, jo pitkänäperjantaina se alkoi näillä tienoin laskea."
Mäkisen talon viereen syntyy tulvajärvi Lapuanjokeen laskevan Haapojanluoman sivuhaarojen vesistä.
Jokakeväinen luonnonnäytelmä on tuskaa talonomistajalle.
"Jännitettävää riittää – eikä vain keväisin. Syksyn sateillakin voi tulvia."
Vesipiirin rakentama kaivojärjestelmä auttaa pitämään talon kuivana.
"Pumppaan kaivoihin kertyvää vettä pois."
Kuortaneenjärveen laskevan Ruonanluoman vettä on tulvinut pelloille Kuortaneella Ruonan kylässä. Kuva on otettu lauantaina 10.4. Kuva: Antti KantolaSateet voivat saada Lapuanjoen tulvimaan vielä uudelleen, Mäkinen arvioi viime perjantaina. Silloin Pohjanmaan maakunnissa satoi lunta ja räntää.
Sateita on ennustettu myös maanantaiksi ja jonkin verran vielä tiistaiksi.
"Lisäksi Kuortaneenjärven vesi on vasta nousemassa."
Kuortaneenjärvi on osa Lapuanjoen vesistöä. Kuortaneenjärvestä alajuoksulle päin ovat esimerkiksi Lapua ja Härmän lakeuksien alavat maat, joille Lapuanjoki ja siihen laskevat vedet nousevat herkästi.
Runsasvetinen Lapuanjoki kuohui komeasti Lakaluoman myllyn kohdalla viime lauantaina. Kuortaneenjärven pohjoispää on tästä paikasta noin kymmenen kilometriä yläjuoksulle päin. Kuva: Antti KantolaMyös Tulvakeskus varoittaa Kuortaneenjärven vedenpinnan noususta.
"Pohjanmaan säännösteltyjen järvien pinnat ovat nousemassa sulamisvesien myötä. Kuortaneenjärvi saattaa huhtikuun puolivälin jälkeen nousta tasolle, jolla vapaa-ajan asuntoja on vaarassa kastua."
Ennusteeseen liittyy vielä paljon epävarmuuksia, Tulvakeskus muistuttaa.
Etelä-Pohjanmaan suurin järvi Lappajärvi on huipussaan toukokuun alkupuolella. Silloin sen vedenpinta voi olla 40–80 senttimetriä korkeammalla kuin huhtikuun alkupuolella.
Lappajärvi on osa Ähtävänjoen vesistöä.
Lue lisää:
Tulvahuiput siirtyvät Pohjois-Pohjanmaalle – Jääpadot voivat nostaa vedenpintaa nopeasti Kalajoella
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

