
Tämä ei ole aprillipila: Saksassa katuja hölvätään suolakurkkuliemellä, kertoo HBL – Helsinki avoin kokeilemaan
Helsinki kylvää kaduilleen vuosittain 1 200 tonnia kalsiumkloridia ja 15 000 tonnia vuorisuolaa.Baijerilainen perheyritys, suolakurkkuja valmistava Develey on keksinyt jatkokäyttöä suolavedelle, jossa kurkut fermentoidaan, kertoo Hufvudstadsbladet.
Nestettä käytetään Saksan Münchenissä katujen ja lentokentän liukkauden torjuntaan. Se on käytössä myös autovalmistaja BMW:n tehtaalla Dingolfingissa.
Hufvustadsbladet kysyy, voisiko kierrätettyä kurkkulientä hyödyntää myös Helsingin kaduilla.
Katukunnossapidon tiimipäällikkö Tarja Mylleristä ajatus kuulostaa kiinnostavalta. Pitkä kuljetusmatka kuitenkin mietityttää.
”Helsinki on sitoutunut kiertotalouteen ja kestävään kehitykseen. Sen johdosta olemme avoimia kokeilemaan”, Myller kertoo Hufvudstadsbladetille.
Suolakurkkujen fermentointilientä käytetään Saksan Münchenissä katujen ja lentokentän liukkauden torjuntaan. Kuva: Michael FritzHelsinki kylvää kaduilleen vuosittain 1 200 tonnia kalsiumkloridia ja 15 000 tonnia vuorisuolaa.
Myrttisen kurkun tuotepäällikkö Tom Degerth muistuttaa Hufvustadsbladetissa, että Suomessa maustekurkut ovat suolakurkkuja huomattavasti suositumpia.
Maustekurkut pastöroidaan ja suolakurkut valmistetaan fermentoimalla.
Degerth arvelee, että suolakurkkujen liemi voisi tuoksahtaa kaduilla.
Hufvustadsbladet: Kan lake från saltgurkor användas på vägar i Helsingfors?
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







