Piensahayrittäjistä jokakolmas aikoo investoida
Joka kolmas piensahayrittäjä aikoo investoida seuraavan viiden vuoden aikana. Eniten suunnitellaan hallien ja varastojen rakentamista. Myös höyläkoneiden hankintaa pohditaan.
Sahayrittäjien näkemys alan tulevaisuudesta on kaksijakoinen.
Kaksi kolmasosaa pitää näkymiä synkkinä, mutta kolmannes uskoo puunkäytön lisääntyvän ja tuovan mahdollisuuksia toiminnan kehittämiseen, kertoo Sahayrittäjät ry:n ja Työtehoseuran tekemä selvitys.
Pienet yritykset kokevat, että pärjääminen kilpailussa teollisten puutuotteiden kanssa muuttuu mahdottomaksi. Myös tuleva CE-merkintä huolestuttaa.
Alatemmesläinen Hannu Ojanperä harmittelee, että CE-merkinnästä liikkuu myös väärää tietoa.
Ojanperällä töitä ja uskoa tulevaisuuteen riittää.
”Itse pidän tilannetta valoisana. Ajat ovat kyllä muuttumassa, sillä nykyään monen nuoren mielestä kaupasta saa lautaa helpommin.”
Suomessa toimii noin 1 200 piensahaa, jotka työllistävät yrittäjän lisäksi perheenjäseniä ja ulkopuolisia työntekijöitä.
Sivu 11
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
