Navettojen ympäristölupa-ruuhkaa puretaan kuntiin
Kaikista alle sadan lypsylehmän navettojen ympäristöluvista päättävät ensi vuoden alusta alkaen kuntien ympäristöviranomaiset.
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) kertoo MT:n haastattelussa, että lupauudistuksella puretaan aluehallinnon luparuuhkaa. Ympäristöministeriö valmistelee asiaa.
Kunnat päättävät nyt alle 75 lypsylehmän navettaluvista ja aluehallintoviranomaiset sitä suuremmista. Jatkossa kuntien raja nousee sataan lehmään.
Lupauudistus etenee kevään aikana. Ympäristösuojelulain kokonaisuudistus on nyt käynnissä.
”Samassa yhteydessä uudistetaan ympäristösuojelulain asetus, jossa säädetään kuntien roolista.”
Aluehallintovirastoissa (avi) on jonossa erityisesti 75–100 lehmän navettojen ympäristölupia. Ruuhkien vuoksi lupien käsittelyajat ovat venyneet.
”Kunnissa lupa-asioita voidaan hoitaa nopeammin paikallisen tietämyksen vuoksi. Meidän arvio on, että ympäristönsuojelun taso ei uudistuksen myötä heikkene vaan lupien käsittely nopeutuu.”
Vihreä ympäristöministeri arvostelee kovin sanoin kokoomusjohtoisen maa- ja metsätalousministeriön toimintaa asiantuntijatiedon ohittamisessa, kalastusasioiden hoidossa ja susipolitiikassa.
”Kipukynnys on ylittymässä.”
Sivu 5
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
