Pohjolan pankkijätti Nordea ostaa Danske Bankin Norjan-toimintoja
Nordea on viime vuosina kasvattanut toimintaansa Pohjoismaissa hankkimalla muun muassa norjalaiset Gjensidige Bankin ja SG Finansin.
Nordea pitää näkymänsä ennallaan ja odottaa oman pääoman tuoton pysyvän yli 13 prosentissa tänä vuonna. Kuvituskuva. Kuva: LEHTIKUVA / Markku UlanderPohjoismainen pankkijätti Nordea ostaa Danske Bankin Norjan henkilöasiakasliiketoiminnan sekä siihen liittyvän varallisuudenhoidon.
Yhtiön mukaan ostettu liiketoiminta integroidaan osaksi Nordeaa ja sen brändiä. Danske jatkaa asiakassuhteiden hoitamista entiseen tapaan kaupan toteutumiseen saakka.
Kauppa edellyttää viranomaisten hyväksyntää, ja sen odotetaan toteutuvan vuoden 2024 loppupuolella.
Nordea on viime vuosina kasvattanut toimintaansa Pohjoismaissa hankkimalla muun muassa norjalaiset Gjensidige Bankin ja SG Finansin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

