Ilmastokokouksen päätöslauselma hyväksyttiin – ei suoraa mainitaa fossiilisista luopumista
Ilmastoneuvottelujen lopullisessa päätöslauselmassa ei mainita suoraan fossiilisten polttoaineiden asteittaista poistamista, kuten EU ja monet maat vaativat.
Kokous Brasilian Belemissä venyi odotetusti yliajalle. Sen piti päättyä jo perjantaina. LEHTIKUVA/AFP.YK:n ilmastokokous on hyväksynyt kokouksen päätöslauselman. Se ei sisällä suoraa mainintaa asteittaisesta luopumisesta fossiilisista polttoaineista.
Kokousta isännöinyt Brasilia lupasi kuitenkin luoda vapaaehtoisen tiekartan, jonka pitäisi johtaa fossiilisista polttoaineista luopumiseen.
Euroopan unioni ilmoitti jo aikaisemmin olevansa valmis hyväksymään lauselman, vaikka se ei olekaan niin kunnianhimoinen kuin unioni olisi halunnut.
Ennen hyväksynnän valmistumista Ranskan ilmastoasioista vastaava ministeri Monique Barbut valitteli lauselman jäävän latteaksi mutta sanoi, etteivät eurooppalaiset aio vastustaa sitä, koska päätöslauselma ei pidä sisällään mitään erityisen huonoa.
Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) viestitti ennen hyväksynnä varmistumista toimittajille Brasiliasta, että päätöslauselmasta on neuvoteltu läpi yön.
”Me EU:na olemme ajaneet koko ajan vahvempia toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Meille on myös tärkeää, ettemme ota takapakkia missään”, Multala kirjoitti.
Multalan mukaan Dubain ilmastokokouksen päätös fossiilisten polttoaineiden alasajosta ja vaje toimissa näkyvät tekstissä.
Kokouksen oli alun perin tarkoitus loppua perjantaina. Sopimusta ei kuitenkaan saatu aikaan, joten kokous jatkuu yhä.
Ilmastoneuvottelujen lopullisessa päätöslauselmassa ei mainita suoraan fossiilisten polttoaineiden asteittaista poistamista, kuten EU ja monet maat vaativat.
Yli 30 maata allekirjoitti torstaina Kolumbian johdolla kirjeen kertoen, etteivät ne voi tukea lopputulosta, joka ei sisällä suunnitelmaa oikeudenmukaiseen ja hallittuun siirtymään irti fossiilisista polttoaineista. Suomi on mukana vaatimuksessa.
Ryhmä lähinnä öljyntuottajamaita on kuitenkin asettunut vastustamaan esitystä. Ranskalaisministeri osoitti perjantaina asiasta syyttävää sormea Venäjän, Saudi-Arabian ja Intian suuntaan.
Etelä-Aasian erityislähettiläs Arunabha Ghosh kritisoi tätä "sormella osoittelua".
”Oletus, että toinen osapuoli välittää planeetasta ja toinen osapuoli ei vain koska he ovat tyytymättömiä sanamuotoon, vahingoittaa vakavasti neuvottelujen henkeä”, hän sanoi AFP:lle.
EU:n ja Suomen tavoitteena on ollut, että Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteen ja maiden toimien välinen kuilu tunnistettaisiin ja päätöslauselmassa sovittaisiin askelista, joilla kuilu kurotaan umpeen. Suomi on myös yli 80 maan joukossa peräänkuuluttanut, että päätöslauselmaan tulisi sisällyttää tiekartta fossiilisista polttoaineista luopumiseen.
Taustalla on pyrkimys konkretisoida toissa vuonna Dubain ilmastokokouksessa epäselväksi jätetty kirjaus fossiilisista polttoaineista irtautumisesta.
Juttua päivitetty 22.11. kello 19.31. Korjattu aikamuodot ja lisätty tieto siitä, että päätöslauselma on hyväksytty.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





