Taloudellinen pärjääminen huolestuttaa eläkeikää lähestyviä
Huolta enemmän kuin joka toisella, lähes kaikki valmistautuvat etukäteen säästämällä tai karsimalla kulutuksesta.Yhteensä 85 prosenttia 55–63-vuotiaista kertoo aloittaneensa taloudellisen valmistautumisen eläkkeelle siirtymiseen. Hieman useampaa kuin joka toista huolestuttaa taloudellinen pärjääminen eläkkeellä.
Asia käy ilmi vahinkovakuutusyhtiö Ifin kyselytutkimuksesta, johon vastasi yhteensä 750 yli 55-vuotiasta suomalaista syyskuussa. Kyselyyn osallistujat valittiin siten, että he vastaavat yli 55-vuotiaiden suomalaisten asuinpaikka-, sukupuoli- ja ikäjakaumaa.
Kyselyyn osallistujista 506 on eläkeläisiä.
Suosituin tapa valmistautua taloudellisesti eläkkeeseen on laittaa rahaa sivuun. Neljä kymmenestä eläkeaikaan valmistautuvasta kertoo karsivansa kulutuksesta. Kolme kymmenestä sijoittaa rahastoihin, säästötilille tai osakkeisiin tai pitää sijoitusasuntoa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

