Oikeus linjasi: Koirien tappaminen syötäväksi laitonta Etelä-Koreassa
Etelä-Koreassa syödään nykyisin arviolta miljoona koiraa vuosittain.Koirien tappaminen syömistä varten on vastedes laitonta Etelä-Koreassa. Maan tuomioistuimen antama ennakkopäätös voi johtaa koiranlihan syömisen kieltämiseen kokonaan.
Koiranliha on ollut pitkään osa eteläkorealaista ruokakulttuuria, ja maassa syödään arviolta miljoona koiraa vuosittain. Kulutus on kuitenkin laskussa eläinsuojelujärjestöjen ja etenkin nuoremman väestön vastustuksen takia.
Koiranlihan syöminen on maassa laillisesti harmaalla alueella. Varsinaista kieltoa ei ole, mutta viranomaiset ovat asettaneet hygieniasäännöksiä ja eläinsuojelulakeja, jotka kieltävät julmat teurastustavat. Maan tuhansia koirafarmeja sekä ravintoloita on ratsattu etenkin kansainvälisten tapahtumien kuten Pyeongchangin olympialaisten alla.
Eläinten oikeuksia ajava Care-järjestö kiittelee tuomioistuimen päätöstä, joka annettiin jo huhtikuussa, mutta yksityiskohdat julkistettiin vasta tällä viikolla.
"Kyseessä on ensimmäinen oikeusistuimen päätös, jonka mukaan koirien tappaminen koiranlihaksi on laitonta", sanoi järjestön lakimies Kim Kyung-eun.
Etelä-Koreaa hallitsevan demokraattipuolueen edustaja on esittänyt lakia, joka kieltäisi koiranlihan syömisen kokonaan. Eläinsuojelujärjestöt arvelevat, että päätös voi johtaa myös kaniinien syömisen kieltämiseen.
Maan koirafarmarit protestoivat tuomioistuimen päätöstä vastaan.
"Syötäväksi tarkoitettavat koirat ja lemmikkikoirat on erotettava toisistaan. Lehmiä, sikoja, kanoja ja ankkoja kasvatetaan syötäväksi, joten miksi ei koiria", sanoi alan etujärjestön edustaja Cho Hwan-ro YTN-televisiokanavalle.
Lue myös:
Eviran johtaja ei usko, että koiranlihan tuotannosta saataisiin kaupallisesti kannattavaa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
