päivän punkti Oppia lännestä
Suomen hallitus on pyytänyt neuvoja talouspolitiikan hoitoon Ruotsista. Kaukana ovat ne ajat, jolloin Ruotsissa puhuttiin Suomen ihmeestä ja siitä, että ruotsalaisten pitäisi oppia Suomesta.
Ruotsin entinen valtiovarainministeri Anders Borg on lupautunut kirjoittamaan raportin siitä, mikä Suomessa on pielessä. Borgia auttaa työssä Suomesta VATT:n johtaja Juhana Vartiainen, joka on itse työskennellyt pitkään Ruotsissa.
Tuskin Borgilla mitään sellaista viisautta on, jota ei täälläkin tiedettäisi. Silti ulkopuolisia kannattaa joskus kuunnella.
Suomen ongelma on päättämättömyys. Ja mitä enemmän päätöksiä vitkutellaan, sitä kipeämpiä ne joskus tulevaisuudessa ovat.
Miksi Ruotsi on menestynyt paremmin kuin Suomi? Kaikkia syitä ei tiedetä, mutta joitakin kyllä.
Ensiksikin Ruotsin teollinen perusta on paljon laajempi kuin Suomen. Mikä on hyvää Volvolle, on hyvää Ruotsille. Ruotsalaiset ovat myös paljon kansainvälisempiä kuin suomalaiset. Viennin pohja on laajempi.
Ruotsalaiset tekevät töitä. Tämä unohdetaan usein, kun surkutellaan Suomea. Jos täällä ei ole totuttu vetämään lonkkaa, niin vielä vähemmän Ruotsissa. Työpäivät ovat pitkiä ja tulosta odotetaan. Ruotsalainen työpaikka on silti usein viihtyisämpi kuin suomalainen.
Monet Ruotsissa työskentelevät suomalaiset valittavat kuitenkin alituista diskuteeraamista. Asioita valmistellaan pitkään ja hartaasti. Toisaalta, kun jotakin on sovittu, se tehdään. Ruotsalaiset oppivat joukkuepelin jo lastentarhassa.
Ruotsissa hallituksella on valtaa. Jos maassa tehdään eläkeuudistus, sen päättää hallitus. Suomessa valta on annettu työmarkkinajärjestöille. Suomessa hallitus on heikko järjestöjen edessä.
Tässä saattaakin olla suurin ero näiden kahden maan välillä. Suomessa valta on luisunut pois poliitikoilta.
Ruotsissa ei ole keskitettyjä työmarkkinaratkaisuja. Silti siellä on hyvin vähän lakkoja. Työmarkkinajärjestöt ymmärtävät, että lakko tulee aina kalliiksi kaikille.
Ei Ruotsikaan ole silti mikään onnela. Ruotsalaiset osaavat kuitenkin järjestellä asioita eli organisoida. Lisäksi ruotsalaisilla on aina hyvä tuuri kuten Hannu Hanhella.
Jääkiekossakin hyvä joukkue on aina onnekas.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
