MT:n kysely: Suomalaisten mielestä presidentti Niinistö ei ylittänyt valtaoikeuksiaan kiky-keskusteluissa
Kriittisimpiä presidentin toimintaa kohtaan ovat vasemmistoliiton äänestäjät.
Vain 14 prosenttia suomalaisista katsoo presidentti Sauli Niinistön ylittäneen valtaoikeutensa kilpailukykysopimuksen valmistelussa. Kuva: Jukka PasonenYli puolet suomalaisista on sitä mieltä, ettei presidentti Sauli Niinistö ylittänyt valtaoikeuksiaan järjestäessään keskusteluja kilpailukyky- eli kiky-sopimuksen toteutumiseksi vuonna 2015.
13.8. ilmestyneessä "Mäntyniemen herra" -kirjassa kerrotaan, että Niinistö keskusteli työmarkkinajärjestöjen ylimmän johdon kanssa kilpailukykysopimuksesta vuonna 2015.
Kirjan mukaan hän kutsui EK:n ja SAK:n johtoa sekä muiden ammattiliittojen johtajia Mäntyniemeen joulukuussa 2015. Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kertoi Ylellä 14.8. pitäneensä keskusteluita hyvänä ajatuksena.
MT:n kyselyssä kansasta 14 prosenttia oli sitä mieltä, että hän ylitti valtaoikeutensa. 32 prosenttia ei osannut päättää kantaansa. Vielä suurempi osa, 63 prosenttia kansasta, katsoi Niinistön toimineen oikein, kun hän keskusteli työmarkkinaosapuolten kanssa kikystä. Vastakkaista mieltä on 14 prosenttia.
Kriittisimpiä presidentin toimintaa kohtaan olivat vasemmistoliiton äänestäjät, joista 40 prosentin mielestä presidentti ylitti valtaoikeutensa. Perussuomalaisia äänestävistä tätä mieltä oli 27 prosenttia ja SDP:tä 21 prosenttia.
Taajaan asutuissa kunnissa ja maaseutumaisissa kunnissa Niinistön toiminnan hyväksyi useampi kuin pääkaupunkiseudulla ja kaupunkimaisissa kunnissa asuvista.
Taajaan asutuissa kunnissa 71 prosenttia on sitä mieltä, että Niinistö toimi oikein, maaseutumaisissa kunnissa 69 prosenttia. Vastaavat luvut ovat pääkaupunkiseudulla 63 prosenttia ja kaupunkimaisissa kunnissa 59 prosenttia.
Kyselyn virhemarginaali on kolme prosenttia.
Kyselyyn vastasi viime- ja tällä viikolla 1 004 yli 18-vuotiasta suomalaista. Tutkimuksen teki Kantar TNS ja sen virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
