Nurminen Logistics löysi junilleen Kiinaan kysyntää: "Metsäteollisuuden täsmäkuljetukset pelaavat"
Sellua junalla Kiinaan ja paluukonteissa transitotavaraa Vuosaaren kautta Eurooppaan. Raiteet tarjoavat kilpailevan Suomi–Kiina-reitin meri- ja lentokuljetuksille."Viime perjantaina lähti jälleen täysi 42 vaunun juna metsäteollisuuden tuotteita Suomesta Kiinaan", kertoo logistiikkayhtiö Nurminen Logisticsin hallituksen puheenjohtaja Olli Pohjanvirta MT:lle.
Nurminen Logistics aloitti metsäteollisuuden tuotteiden rautatiekuljetukset Suomesta Kazakstanin kautta Kiinaan loppusyksystä.
Pohjanvirran mukaan Kiinan junakuljetuksille on löytynyt kysyntää:
"Tavoitteena on, että junakuljetuksia olisi jatkossa ainakin kerran viikossa."
Nurminen Logistics toimii rahdin operoijana läpi Venäjän, Kazakstanin ja Kiinan. Vaunuille logistiikkayhtiö ostaa vetopalvelun kaikissa maissa, joiden poikki se suomalaisia metsätuotteita kuljettaa. Pohjanvirran mukaan suorat rautatiekuljetukset Kiinaan ja Kiinasta tuovat suomalaiselle kaupalle ja teollisuudelle yhden kilpailuedun lisää.
Yhtiö tavoittelee Pohjanvirran mukaan "merkittävää liikevaihtoa Kiinan junakuljetuksissa". Kuluva vuosi on ensimmäinen kokonainen tilivuosi, kun Nurminen Logistics operoi Kiinan-junilla. Tarkempaa hän ei halua tavoitteista sanoa. Pörssin päälistalla noteerattu Nurminen Logistics julkistaa viime vuoden tilinpäätöksensä ensi viikolla.
Tulosohjeistustaan yhtiö nosti joulun alla: koko vuoden liikevaihto kasvaa merkittävästi vuoteen 2016 verrattuna ja liiketulos kasvaa selvästi. Suomen kasvava vienti ja tuonti näkyy yhtiön luvuissa.
Junakuljetukset kilpailevat meri- ja lentorahdin kanssa.
"Täsmätoimituksissa ei tarvita varastointia. Kun korkotaso nousee, joku maksaa siitä, kun tavara makaa pidempään varastossa jossain", Pohjanvirta perustelee.
Junakuljetukset tapahtuvat 40 jalan konteissa. Vaunuletkassa kulkee kerralla sellua, kartonkia tai sahatavaraa noin 2 500 tonnia. Tyypillinen 30 000 tonnin laivarahtikuljetus vaatii vaikkapa sellutehtaalta vajaan kuukauden tuotannon valmistamista yhteen laivalastilliseen.
Hinta? Riippuu kohteesta. Olli Pohjanvirran arvion mukaan merirahtiin verrattuna hinta voi olla kaksinkertainen, mutta ei neljä tai viisinkertainen.
"Hintaero pienenee, kun kohdemääränpää on kauempana rannikosta."
Maaseudun Tulevaisuuden mukaan ainakin Stora Enson sellua Uimaharjun tehtaalta vietiin ensimmäisissä Nurminen Logisticsin junakuljetuksissa marraskuussa Niiralan raja-aseman kautta Venäjän ja Kazakstanin kautta Kiinaan.
Junakuljetus Niiralan raja-asemalta Kazakstanin kautta Kiinaan kestää 15 päivää. Vastaavasti merirahdin matka Suomesta Kiinaan voi kestää 50 päivää.
Pohjanvirta arvelee, että myös suomalaisille hyvin säilyville maataloustuotteille voisi joskus olla kasvavaa kysyntää Kiinan-kuljetuksille.
Kylmäkontteja ei ole juniin riittävästi tarjolla ja Venäjän vastapakotteet rajoittavat toistaiseksi elintarvikkeiden transitokuljetuksiakin.
Kiina on valtavan kokoinen maa. Mihin Niiralasta lähteneet junat vaununsa lopulta vetävät?
Pohjanvirta kieltäytyy kertomasta, koska logistiikkayhtiön asiakkaat eivät halua paljastaa kilpailijoilleen, minne tuotteensa myyvät.
Kiinasta Nurminen Logistics toivoo löytävänsä paluurahtina Suomeen ja edelleen Eurooppaan menevää transitotavaraa.
"Elektroniikkaa, kappaletavaraa – yritämme jatkossa viedä junakuljetuksen Kiinasta Helsingin Vuosaaren satamaan asti", Pohjanvirta kertoo suunnitelmista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

