Lepakot törmäilevät tuulivoimaloihin
Tuulivoimaloiden alta on viime vuosina löytynyt paljon kuolleita lepakoita, kertoo Turun yliopisto. Keski-Euroopassa lepakoiden törmäyksiä on vähennetty rajoittamalla voimaloiden toimintaa pienillä tuulennopeuksilla.
Lepakot eivät mielellään lentele kovalla tuulella varsinkaan avoimilla paikoilla. Keski-Euroopassa lepakoiden kuolemia on pystytty vähentämään jopa alle puoleen rajoittamalla voimaloiden toimintaa, kun tuulen nopeus on alle 6 metriä sekunnissa.
Tutkijoiden mukaan tästä ei ole juuri haittaa voimaloille, koska ne saavuttavat tuotantohuippunsa vasta kovemmalla tuulella.
Selvitystä voimaloiden vaikutuksista lepakoihin on tehty Turun yliopiston Brahea-keskuksessa. Tulosten mukaan pohjanlepakolla on suurin riski törmätä tuulivoimaloihin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat