”Tehostamista tarvitaan”
Valtion omia yrityksiä koskeva kilpailukritiikki on tuttua eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtajalle Jari Lepälle (kesk.) Valiokunta oli päätöksenteossa avainroolissa, kun metsäala muokattiin uuteen uskoon kuluneen vaalikauden aikana.
”Lakimuutosten myötä syntyneiden Tapio Oy:n ja Otson kohdalla on käyty samantapaista kriittistä keskustelua. Kummankin toimialalla on yrityksiä, jotka tarjoavat samantyyppisiä palveluja.”
Lepän mielestä Tapion tärkeä tehtävä on ohjeistaa metsäviranomaisia eli Suomen metsäkeskuksen virkamiehiä metsälain valvontaa koskevissa asioissa.
”Tällä hetkellä on näin, ja kun kokemuksia saadaan, nähdään, olisiko toimintaan vielä parempia malleja. Metsäalalla toiminnan virtaviivaistaminen on ollut tarpeellista ja tehostamista tarvitaan. Maailma muuttuu ja tämänkin alan on muututtava.”
Hanna Lensu
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
