Maidontuotannosta luopuminenhidastunut etenkin etelässä
Maitotilojen määrän lasku on hidastunut etenkin Etelä-Suomessa. Huhtikuussa tilamäärä oli A- ja B-alueilla vähentynyt 5,6 prosenttia vuodentakaisesta, kun C-alueella maitotiloja oli 5,8 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten.
Jo viime vuonna tilamäärän lasku jäi etelässä pienemmäksi, mutta aiemmin lopettamistahti on ollut AB-alueella selvästi C-aluetta voimakkaampaa. Esimerkiksi vuonna 2008 etelässä tuotanto loppui 8,1 ja pohjoisen tuen alueella 6,6 prosentilla tiloista.
”Etelässä tilakoko on vähän suurempi kuin muualla Suomessa, joten myös jatkajan löytyminen voi olla siellä nyt vähän helpompaa”, tutkimuspäällikkö Eeva Heikkilä Gallup Elintarviketiedosta kertoo.
Suurin syy tuotannosta luopumiseen on yleensä tuottajien eläköityminen. Monella tilalla investointitarve on suuri, mutta jatkaja ei halua rakentaa uutta navettaa vaan keskittyy jatkossa vain kasvintuotantoon.
Heikkilän mukaan maidon hyvä tuottajahinta on saattanut kannustaa osaa tiloista jatkamaan. Hän kuitenkin ennakoi, että maidon kiintiöjärjestelmän päättyminen vuonna 2015 saattaa kiihdyttää lopettamisten määrää uudelleen.
”Tiloilla on epävarmuutta esimerkiksi tulevista tukiratkaisuista ja maitomarkkinoiden kehityksestä koko EU:ssa. Monella tilalla jatkamispäätökseen vaikuttaa, millaisia tuotannon edellytykset ovat kiintiöistä luopumisen jälkeen.”
Lopettamistahti ei ole juurikaan verottanut tuotannon määrää viime vuosina. Elintarviketieto arvioi, että suomalaistilat tuottavat tänä vuonna maitoa meijereihin liki 2 190 miljoonaa litraa, mikä on vain reilun prosentin vähemmän kuin vuonna 2009.
”Tilakoon kasvu on pitänyt maitomäärät lähes ennallaan. Yksikkökoon kasvu on vain kiihtynyt viimeksi kuluneen vuoden aikana”, Heikkilä toteaa.
Tänä vuonna myös lehmien määrä on kääntynyt pitkästä aikaa kasvuun. Suomalaistiloilla oli huhtikuussa yhteensä 284 500 lypsylehmää eli 200 lehmää enemmän kuin vuosi sitten. Lehmämäärä kasvoi Heikkilän mukaan viimeksi vuonna 2009.
”Poikimisia oli alkuvuonna normaalia enemmän. Voi olla, että lehmämäärän kasvu taittuu vielä vuoden loppua kohden”, hän arvioi.
”Kesän laidunkausi ja rehuntuotanto ratkaisevat pitkälti lehmien keskituotoksen ja sitä kautta maitomäärien kehityksen loppuvuonna ja ensi talvena.”
Heikkilä pitää maidontuotannon säilymistä tärkeänä koko suomalaiselle maaseudulle, sillä maatalouden myyntituloista 42 prosenttia saadaan nyt maidosta. Maidon merkitys on iso etenkin Itä-, Keski- ja Pohjois-Suomessa.
”Maitoa tarvittaisiin myös etelästä, koska kulutuksen painopiste on siellä”, hän toteaa.
”Toivottavasti esimerkiksi Valion päätös laajentaa tuotantoa Tampereen ja Seinäjoen meijereissä kannustaa osaltaan myös tuottajia jatkamaan.”
TIINA TAIPALE
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
