Kanadalainen kuvasi sikaloita Suomessa
Suomalaisten salakuvaajien ottamia kuvia tuotantoeläintiloilta julkisuuteen tuonut Oikeutta eläimille -liike (OE) kertoi torstaina kanadalaisen valokuvaajan Jo-Anne McArthurin suomalaisilla sikatiloilla ottamista kuvista.
Jo-Anne McArthur on erikoistunut kuvaamaan eläinten elämää ihmisympäristöissä.
OE:n tiedotteen mukaan kanadalaiskuvaaja kertoo ilahtuneensa suomalaisesta hyvinvointikeskustelusta, mutta kokeneensa eläinten olojen olleen tähän nähden ristiriidassa.
”Kun dialogi eläinten oikeuksista oli niin avointa ja edistyksellistä, eikö eläinten olojen tiloilla luulisi heijastelevan yleistä mielipidettä ja kiinnostusta”, kysyy McArthur blogitekstissään WeAnimals.org-sivustolla.
OE:n ilmoittaa McArthurin julkaisemien kuvien ottopaikaksi keskikokoisen sikatilan eteläisessä Suomessa.
Juhani Reku
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
