Mustikka-keittoaverotetaan virvokkeena
Virvoitusjuomavero laajeni he-delmäkeittoihin ja mustikkakeittoihin tämän vuoden alusta. Alunperin verolla hillittiin virvoitusjuomien kulutusta.
Mehu- ja säilyketeollisuusliiton uusi puheenjohtaja Tom Sauren arvostelee veropohjan laajentamista lisätaakaksi kotimaisille yrityksille. Sauren pitää verotulkintaa epäloogisena.
”Marjakeittojen hinnat nousevat 15–20 senttiä kilolta.”
Veron osuus on 11 senttiä litralta, minkä valmistaja maksaa valtiolle suoraan. Kauppa laskee omat prosenttinsa verollisesta hinnasta.
Virvoitusjuomaveroa laajennettiin limsoista mehuihin ja nyt mehukeittoihin. Verotuksen piirissä on hanavesikin, jolla kotona laimennetaan mehua.
Toimialapäällikkö Elisa Piesala pitää marjakeittojen määriä pieninä. Hän epäilee, kattaako verokertymä verotuksen hallinnollisia kuluja.
”Lapsiperheiden ruokalaskua lisävero kasvattaa alv-korotuksen lisäksi”, Piesala arvostelee.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
