päivän punkti Ammatit katoavat
On hyvä, että meillä on useita tv-kanavia ja sanomalehtiä. Kun maanantaina avasi television aamulla, kerrottiin, että tulevaisuudessa lähes kaikki ammatit katoavat.
Illalla kilpailevan kanavan uutisissa kerrottiin, että kaikki ammatit lähes katoavat. Samaan aikaan toisella kanavalla kerrottiin, että tulevaisuudessa ammateista katoavat lähes kaikki.
Uutiskilpailu on kovaa ja katoavaista on ammattien kunnia.
Tutkimuksen mukaan tekniikan kehitys hävittää ammatteja. Niinpä jatkossa ei ole tallentajia, asianajosihteereitä, puhdistuskoneiden kuljettajia ja vahinkotarkastajia. Kansaa ilahduttanee se, että ei ole myöskään maksujenperijöitä, valvontavirkamiehiä ja suoramyyjiä.
Ikävältä tuntuu, että myös toimistoavustajat, kioskimyyjät ja huonekalupuusepät katoavat. Sama koskee tarjoilijoita, postinkantajia ja asiakaspalvelijoita.
Suuri uutinen on syntynyt. Tekniikan kehitys kadottaa ammatteja.
Meistä jotkut saattavat muistaa, että tapahtuma ei ole ainutkertainen. Joitakin ammatteja on saattanut kadota jo ennen tätä.
Missä ovat nykyajan kirveenvarren veistäjät, hevoskuskit, maitomiehet ja tarkkailukarjakot. Entä onko meillä linja-auton apumiehiä, talonmiehiä tai sekatyömiehiä. Miten mahtavat jaksaa keskusneitien, hevosenkengittäjien ja reentekijöiden ammattikunnat. Ja kuka on vastuussa siitä, että enää ole käsilläparantajia, verenseisauttajia eikä puoskareita.
On tainnut noita ammatteja kadota aiemminkin, mutta silti maailma ei ole siihen pysähtynyt.
Se kyllä huolestuttaa, että lähes lakkautuslistalla ovat lähes kaikki palveluammatit. Tulevaisuudessa hammaslääkärissä käyntikin korvautuu keskustelulla robotin kanssa. Hampaansa voi jokainen paikata siinä palvelurobotin sylissä itse. Koska toimistosihteerit on poistettu, asiakas maksaa maksun eteisessä olevalle kassapäätteelle.
Kaikeksi onneksi ihan kaikki ammatit eivät poistu. Jos työnhakuilmoituksia on uskominen, niin tulevaisuuden ammatteja ovat ainakin business controller, legal vice-president ja service manager.
Ne ovat aivan muuta kuin kyylä, lakimies ja myymälänhoitaja, jotka kaikki ovat kehityksen myötä katoavaa tavaraa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
