KOMMENTTI Vapaat aukioloajat romuttivat joulurauhan
Britanniassa kaupat ovat auki jouluaattona normaalisti. Joulupäivänä ne ovat kiinni, mutta tapaninpäivänä alennusmyynnit alkavat kuudelta aamulla. Kauppoihin aletaan jonottaa usein jo keskiyöllä.
Yleisöryntäys pakottaa töihin käytännöllisesti katsoen koko kaupan henkilökunnan. Yhdelläkään suuren vaatekaupan myyjällä ei ole mahdollista nauttia joulustaan juuri vuorokautta enempää.
Pienipalkkaisen myymälähenkilökunnan ja turhuuksia shoppailevien kuluttajien kontrasti on suorastaan irvokas. Asiakkaille ostoskeskuksiin ahtautuminen on vapaaehtoista, mutta työpaikkansa säilyttääkseen työntekijöillä ei juuri ole vaihtoehtoja.
Joulunalusaika käytetään lahjojen metsästykseen ja sen jälkeen etsitään suurimpia alennuksia. Hyväntekeväisyyteen lahjoitettujen tavaroiden määrä kohoaa joulun jälkeen pilviin. Ostaminen on se, mistä sekä lahjanantaja että alennusostaja saavat elämyksensä, ei tavaran käyttö.
Aukioloaikojen väljennyksessä pitää olla Suomessa tarkkana. Briteissä ne ovat johtaneet kulutushysteriaan ja yhteiskunnalliseen epätasa-arvoon.
Terhi Pape-Mustonen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
