Keskon myynti kasvoi 2,3 prosenttia
Keskon myynti oli viime vuonna 9 840 miljoonaa euroa ja kasvua kertyi edellisvuodesta 2,3 prosenttia.
Ruokakaupan myynti kasvoi kolme prosenttia edellisvuodesta. Ruokakaupan osuus on noin puolet Kesko-konsernin koko myynnin arvosta.
Suomessa Keskolle kertyi kasvua vain 0,9 prosenttia, kun taas ulkomailla kasvuprosentti oli 8,6.
Sekä käyttötavara- (2,4) että rautakauppa ulkomailla (7,3) kasvoivat. Sen sijaan myynti väheni Suomen rautakaupoissa 0,4 prosenttia.
Eniten väheni autojen ja koneiden myynti, 5,2 prosenttia.
Tammi–joulukuussa oli yksi vähittäismyyntipäivä enemmän kuin edellisvuonna.
Joulukuussa 2012 Kesko-konsernin myynti väheni 6,1 prosenttia edellisjoulukuuhun verrattuna. Se johtui pääasiassa siitä, että joulukuussa tukkumyynnissä oli kolme toimituspäivää edellisvuotta vähemmän.
VV-auton myynti aleni 16 prosenttia. Keskon mukaan se johtuu pääasiassa maaliskuun veronnostosta, joka on vähentänyt sen jälkeen myyntiä koko vuoden ajan. MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
